fahrenheit 451

(bkz:ray bradbury) tarafından yazılmış 242 sayfalık bu kitap roman, bilim-kurgu, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı fahrenheit 451 olan bu kitap (bkz:korkut kayalıoğlu, zerrin kayalıoğlu) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786053751670 ısbn numarasına sahiptir.
kitaplar geçmişten günümüze en çok korkulan fikir araclarindan biri olmuştur. baskıcı rejimlerim, ideolojilerin en büyük korkusu ve dusmanidir. fikirĺerin işlenmesi yayılması ve gelişmesine olanak sağlayan kitaplar üzerinden yapılan eleştirisel bir yapıt. kitaplar üzerinden verilen mesaj net baskıya destek çıkanların bile birgün fikirlerden etkilenebileceği ve gerçeklerle yüzleşme isteği duyabileceğidir. distopya türünde okunması ve saklanması gereken bir başyapıt.
yazarın kitaptaki karakterler için rastgele isim seçmediğini düşünmem üzerine biraz internette dolaşıp şu bilgilere ulaştım. ' montag bir kağıt şirketinin adı ve faber bildiğimiz üzere bir kalem üreticisinin adıdır. ' montag aynı zamanda almanca pazartesi demektir. 'clarisse; açıklık, berraklık demektir.'
fahrenheit 451 kitabı ilk 150 sayfasına kadar güzel gitmesine rağmen son sayfalara doğru kendisini okutturmamaya başladı. halbuki kitabın vermek istediği mesaj çok güzeldi. içinde anlamlı güzel sözler ve mesajlarda vardı.
'insanlar ne zaman sana yaşını sorarsa her zaman on yedi yaşındayım ve çılgınım diye söylemelisin