başlangıç

(bkz:dan brown) tarafından yazılmış bir kitaptır. türkçeye çeviren kişi ise petek demir'dir
ayni isimli flim uyarlamasi vardir
şu an okumakta olduğum dan brown'un akademisyen robert langdon serisine ait 5. kitabıdır.
dan brown - başlangıç | din ahlakı sadece kendine mal edemez... iyi bir insan olduğum için iyi bir insanım tanrı’nın bununla hiç ilgisi yok.
öncelikle kitabın beni en çok etkileyen cümlelerinden biriyle başlamak istedim çünkü gerçekten iyi bir insan olmak için tanrı’nın yetmediği bir dünyada yaşadığımızı düşünüyorum. kitaba gelince, dan brown şimdiye kadar ihanet noktası kitabı haricindeki bütün kitaplarının başrolü langdon bu kitapta da karşımıza çıkıyor. kitapta yine bilinen mekanları kullanıyor ki yazarın kitaplarını okuyanlar bunlara alışkınlar. dan brown kitabında, yuval noah harari’nin sapiens ve homo deus isimli kitaplarından etkilendiği açıkça belli oluyor. kitapta ismi geçen edmond kirsch isimli karakter, açık bir şekilde elon musk’ı temsil ediyor ve bizi geleceğe taşıyor. edmond kirsch karakterininde tesla aracı, bilimsel çalışmaları ve mars’ta koloni kurma hayali var. yaptığı araştırmalar sonucunda çoğu okuru ikna edemeyecek bir teori atıyor ortaya ancak bana kalırsa kitapta bahsi geçen teorilere takılmayın. asıl verilmek istenen gelecek ile ilgili vizyonu görmemiz gerek çünkü yaratılış ile ilgili yakın tarihte kimse böyle bi ispatla karşımıza çıkamayacak ancak insanın teknoloji ile olan bağı yakın gelecekte bu seviyeye gelecektir.
kitabı herkese tavsiye ederim şimdiye kadar bütün kitaplarını okuduğum dan brown’un en beğendiğim kitaplarından biri oldu. sağlıcakla kalın sevgili okurlar. kitaplarla ilgili soru ve önerilerinizi mesaj olarak atabilirsiniz.
dan brown tarafından yazılmış eserde açıkca bir din eleştirisi mevcuttur. dinin gerek olmadığını ve dinlere savaş açan bir karakter üzerinden kitabı şekillendirmiş. fakat burada brown tüm dinlere karşı savaş halinde odemek yersiz olurdu. brown bilimi savunan ve fütürist bir karakter üzerinden her zaman ki gibi hristiyan dünyasını ve dogmalarını eleştirmiş. eserde langdon üzerinden belki de kendi inanışını belli etmiş (tanrı inancı olduğunu belirtmiş) fakat dinlerin bilime karşı olan dogmalarını eleştirmiş ve özellikle evrim teorisini kabul etmesine yönelik bir rahip üzerinden vatikan ve hristiyan dünyasına mesaj verdiğini düşünüyorum. brown ayrıca eserde teknolojik gelişimden dem vurarak aslında malumun ilanı olan ve günümüzde de tartışılan teknoloji ve makineler üzerine kitabın sonunda ütopik bir varsayımda bulunuyor. kitapta ayrıca ispanya'nın monarşi ve kraliyet ailesini de katı inançları üzerinden eleştirirken bir yandan da ispanya'nın tarihi mekanlarına üzerine detaylı güzel bir tasvirde bulunmuştur. bir de değinmeden edemeyeceğim modern sanatlara yönelik detaylı bilgiler vermesi ve insanda merak uyandırması eseri çekici kılan diğer bir konuydu. ki şahsen bir çok sanatçı ve eserini ilke kez duymanın utancıyla detaylı not aldım ve bir an önce araştırmaya başlayacağım.