ben robot

bilimkurgunun babası asimov'un en bilindik kitabıyla karşınızdayım.ben, robot’ta, ısaac asimov en ünlü 9 robot öyküsünü toplamıştır. ben ithakinin bu serisini maymunlar gezegeni kitabıyla keşfettim. bayıldığım bir eser. ikinci kez okumaya değer bulduğum ve okuduğum nadir kitaplardan. bu kitapta öyle dönem, dönem açıp okurum. kitap kesinlikle sıkıcı bir kitap değil aksine çok akıcı ve eğlenceli bir kitap hiç bitmesin istedim.asimovun bu üç ucu açık kanunun üzerine oturttuğu dünyası çok güzel. hikayeleri çok anlamlı. son olarak şüphesiz şunu söyleyebilirim. insanlığın alt üst olduğu bir dünyada. asimov'un robotlarının daha insancıl olduğunu görebilirsiniz. ben sizi alıntılarımla başbaşa bırakayım.
"üç robot kanunu
1. robotlar, insanlara zarar veremez ya da eylemsiz kalarak onlara zarar gelmesine göz yumamaz.
2. robotlar, birinci kanun’la çakışmadığı sürece insanlar tarafından verilen emirlere itaat etmek zorundadır.
3. robotlar, birinci ya da ikinci kanun’la çakışmadığı sürece kendi varlıklarını korumak zorundadır."
"bazen sıradan olanı görmek daha zordur. "
"insanlar burnunun ucundaki şeyi görememekten yakınır. iyi de, karşında bir ayna yoksa burnunun ne kadarını görebilirsin ki?"
"tabutunuz bu sıralar size küçük mü geliyor? morbid m. cadaver'ın b vitaminli esnek tabutlarını deneyin. vücudunuzun doğal kıvrımlarını sarması için bilim insanları tarafından özenle tasarlanan cadaver tabutları sizi rahat ettirir. unutmayın ki uzun bir süre ölü kalacaksınız!"
"sizin için robot, robottur. çarklar, metaller, elektrik ve pozitronlardan oluşur. akıl ve demir! insan üretimi! gerek olunca yine insan yok edimi! ama siz hiç robotlarla çalışmadınız, o yüzden onları tanımıyorsunuz. bizden daha temiz, daha iyi bir tür onlar."