beyoğlunun en güzel abisi

(bkz:ahmet ümit) tarafından yazılmış 418 sayfalık bu kitap roman, polisiye, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9786051416830 ısbn numarasına sahiptir.
beyoğlunun en güzel abisi.. demeyin başkomiser nevzat abime öyle, çok kızıyor. aslında üzüldüğünden. beyoğlunda esnafın birinin kızı sevdiği adama kaçmış gencecik, esnaf, nevzat abiye söylemiş. nevzat abi bulmuş güzel kızı, konuşmuş. "babama söyleme komiser abi, öldürür bizi demiş". " ben konusurum babanla , merak etme" demiş nevzat abi. esnafla konuşmuş, çocukların birbirini sevdiğini, onlara hiç birşey yapmayacağına söz verdirtmiş. esnaf beyoğlunun en güzel abisi demiş nevzat abiye. kızla konuşup, babasıyla olanları anlatmış kıza. kızla delikanlıyı, babasının elini öpmeye götürmüş. sonra bir haber, baba kızcağızı öldürmüş. o zamandan beri sevmez nevzat abi, kendisine "beyoğlunun en güzel abisi" denmesini.
insanın söz geçiremediği duygular vardır, engelleyemediği düşünceler. nezaket başkadır, insanın içinden geçenler başka.

türk yazar ahmet ümit tarafından yazılan polisiye romanıdır. romanda, istanbul'un beyoğlu semtindeki tarlabaşı'nda bir erkek cesedinin bulunmasıyla birlikte gelişen olaylar ve cinayet araştırması, romanın kurgusal alanını olusturur