bir başkadır

netflix'te 12 kasım 2020'de gösterime giren, berkun oya'nın yazıp yönettiği türk dizisi. konu bir başkadır (benim memleketim) tadında.
farklı sosyal hayatlara, farklı zevklere, inançlara ve farklı ekonomik koşullara sahip bir grup insanın birbirlerinin hayatlarına dokunuşlarını konu alıyor. alışılmadık bir çekim tekniği var böyle sanat filmleri gibi dakikalarca aynı sahnede kalan kamera gibi ama boş boş gelmiyor insana farklı bişey yakalanmış gibi. oyuncular bence çok başarılı herkes olduğu role girmiş özellikle öykü karayel senarist farklı hayatları iyi gözlemlemiş veya içerisinde bulunmuş tamam belki eksikler var ama bu bir dizi sığabiildiği kadar. son olarak tv dizilerindense platformlarda çıkan yerli dizilerin hepsi sanki daha başarılı misal (bkz:şahsiyet) masum atiye ayrıca süre olarak 2.5 saat sürmüyor olması muhteşem

dizinin anafikrini kesinlikle izleyicinin bakış açısı belirliyor. izleyici ne görmek istiyorsa ona göre izliyor. arada ben bunu niye izliyorum diye saniyelik geçişler yaşasam da bölüm sürelerinin kısa olması sıkılmanızı engelliyor. karakterlerin ansızın verdiği tepkiler çok keyifli.