bir kadının yaşamından yirmi dört saat

(bkz:stefan zweig) tarafından yazılmış 80 sayfalık bu kitap roman, dünya klasikleri, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı vierundzwanzig stunden aus dem leben einer frau olan bu kitap (bkz:mahmure kahraman) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786053324225 ısbn numarasına sahiptir.
mantık devrede değilse, hayret edilecek davranışlarda bulunmak kaçınılmaz. bu öyküde de yaşını başını almış, saygıdeğer bir hanımefendinin duygularının peşinden korkusuzca gidişi anlatılıyor.
kitapta tutkuyu iliklerinize kadar hissedeceksiniz eminim. heyecanla, bir çırpıda okunacak bir öykü.
riviera’da eşi ve iki kızıyla tatil yapan 33 yaşındaki henriette bir gece ansızın ortadan kaybolur. kusursuz bir evliliği olduğu sanılan genç kadının, nasıl ve neden ortadan kaybolduğu dedikodu konusu olur. pansiyonda kalanların hepsi kadını yargılamaya başlar, ancak anlatıcımız onu savununca tartışma alevlenir; masadaki yaşlı ve zarif bir ingiliz hanımefendi de anlatıcıya, gençliğinde başından geçen unutulmaz, inanılmaz bir 24 saatin hikâyesini anlatmakta ısrarcı olur. bu 24 saat içinde hissettiklerinin bir saniyesi bile aklından çıkmamıştır. bu kadının yaşadıklarını neden bir yabancıyla paylaştığını zweig en sonda açıklar. stefan zweig, başarılı bir karakter yaratıcısı; diğer yapıtlarında olduğu gibi burada da müthiş bir gözlem gücüyle, kahramanlarının iç dünyalarını okurun gözlerinin önüne seriyor, inandırıyor ve etkiliyor.