bir yaz gecesi rüyası

(bkz:william shakespeare) tarafından yazılmış 112 sayfalık bu kitap eğlence-mizah, dünya klasikleri, edebiyat, tiyatro türlerine sahiptir.orjinal adı a midsummer night's dream olan bu kitap (bkz:özdemir nutku) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786053605355 ısbn numarasına sahiptir.
egeus'un kızı hermia ve lysander birbirlerini seviyor. egeus, kızını demetrius ile evlendirmek istiyor. demetrius'ta hermia'yı seviyor. hermia ve lysander çaresizce kaçıyorlar.
helena, hermia'nın en yakın arkadaşı ve çirkin bir kız, aynı zamanda da demetrius'u seviyor. hermia da bunu biliyor ve kaçtıklarını helena'ya anlatıyor. helena, demetrius'un gözüne girmek için gidip anlatıyor ve ilanı aşk ediyor demetrius'a. demetrius tersleyip reddediyor. periler kralı oberon, bu tartışmayı görüp, helena'nın haline çok üzülüyor. perilerinden birine iksir hazırlatıyor. uykusunda bu iksirin gözüne damlatıldığı kişi, uyandığında ilk gördüğüne aşık oluyor. fakat peri, yanlışlıkla lysander'in gözüne damlatıyor ve lysander gözünü açtığında ilk helena'yı görüp ilanı aşk ediyor. helena, kendisiyle dalga geçildiğini düşünüp inanmıyor.
bu olayların kulağına gitmesiyle, periler kralı oberon, periye kızarak demetrius'a damlatmasını söylüyor. demetrius'ta helena'yı görüp ilanı aşk ediyor. lakin helena yine inanmıyor. herkes bir araya geldiğinde, birbirinden güzel ve abartılı hakaretler söyleniyor.
olaylar karışınca oberon, periler kraliçesi titania'dan yardım istiyor. titania, herkesi derin bir uykuya hapsedip, uyandıklarında herşeyin bir rüya olduğunu düşündürüyor. herşey normale dönüyor. tek fark, artık demetrius'ta helena'ya aşıktır. ve perde kapanır.
bu kitabı yatmadan önce soluksuz okuyup uyuyun. rüyanızda bu karakterlerden birisi olacaksınız. ama ben şu karakteri olmak istiyorum diyerek uyumayın. hepimiz bu oyunda bir kişiyi temsil ediyoruz zaten. kaderi değiştirmeye çalışmayın. neysek oyuz.