biz

(bkz:yevgeni ivanoviç zamyatin) tarafından yazılmış 256 sayfalık bu kitap roman, fantastik, bilim-kurgu, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı Мы (mıy) olan bu kitap (bkz:fatma arıkan & serdar arıkan) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786053751991 ısbn numarasına sahiptir.
toplumda hayal kurmak yasak!
bir toplum, bir ülke. isimler yok numaralarla adlandırılıyorsunuz.tüm insani duygularınız ilkel olduğu gerekçesiyle yok edilmiş,baskıyla sindirilmiş. sadece belirlenmiş saatlerde karşı cinsle görüşebilirsiniz.her anınız cam duvarlarla gözetlenmekte.mutluluk denen kavram ilaçlarla size suni olarak sağlanmış. doğa ve yeşil reddedilmiş ve bir duvarla sizden ayrılmış.hayat sadece makine ve matematiksel süreçlerden ibaret.insan benliğinden ve doğadan koparılmış.bireysellik yok,düşünmek yasak.hayal kurmak suç!herşey o kadar mükemmel ki geriye bir tek keşfedilmemiş uzay kalmıştır.bu ise integral adında uzay gemisiyle mümkün olacaktır.integral’in baş mimarı olan d-503, fırlatmaya günler kala fikirlerini kaydetmeye karar verir ve bir günlük tutmaya başlar. güzel ı-330’la karşılaşması ise her şeyi tamamen değiştirir.d-503 zamanla hem tek devlet’i hem de kendini sorgulamaya başlar, çünkü eskilerin ‘ruh’ dediği şeyi keşfetmiş ve hayal gücünü kullanmıştır. ı-330 muhalif kimliğiyle birlikte matematiksel mantığın saflığına ve tüm insanların ihtiyacını karşılayacak ve mükemmel düzenlenmiş bir bütünlüğün kapasitesine olan inancını kaybeder ve yavaş yavaş kendini anarşizmin ve isyanın kıyısında bulur.d-503 için artık biz yok ben varolmaya başlar.ne kadar mükemmel bir toplum değil mi?baskılanmış, dürtülerinden koparılmış,hayal kurmanın suç olduğu bir devlet.insanlara ne mutluluk ne özgürlük vadeden bir devlet.unutulan ise insan duygularından,dürtülerinden ve özgürlüğünden sonsuza kadar sıyrılamaz.ne kadar baskı,eziyet olsa da insan düşünür.insan düşünür ve üretir,sorgular!
“ve mutluluk… nedir mutluluk? arzularımız bize acı veren şeyler değil mi? ve hiçbir arzunun kalmaması mutluluktur, değil mi? mutluluğun önüne bir artı işareti koymak ne kadar aptalca! ne büyük bir hata! gerçek mutluluğun başına kesinlikle ama kesinlikle bir eksi konulmalı, ilahi bir eksi”
"orijinal olmak diğerlerinin arasından sıyrılmak demektir. buna göre orijinal olmak eşitliği ihlal etmektir..."