bülbülü öldürmek

(bkz:harper lee) tarafından yazılmış 355 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı to kill a mockingbird olan bu kitap (bkz:ülker ince) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789755706849 ısbn numarasına sahiptir.
daha yeni bitirdim, ırkçılık ve sınıf ayrımcılığının yalın ama çarpıcı bir dille ifade edildiği kitap. gerçekten çok güzel.
elimde 2 aydır bitirmemi bekleyen eser. bir türlü kitaba ısınamadım. oysa ki bu tarz eserleri severek okurum
bülbülü öldürmek, harper lee'nin 1960'da yayınlanan pulitzer ödüllü romanı. yayınlandığı dönemde büyük bir başarı kazanarak, modern amerikan edebiyatı'nın klasikleri arasına girmiştir.
bir çocuğun gözünden ırkçılık, yasam hakkı ve insanlığa dair olağanüstü bir eser. bir avukat babanın haksızlık karşısında durmaya çalışırken bir yandan da çocuklarına bunu anlatabilme çabasında kendimizi sorguluyoruz. aslında eserde farkediyoruz ki günlük hayatınızda iyi ve mütevazı bildiklerimizin nasil ırkçı ve vahşi olabildiğini, masumluk karinesine değer vermeden peşin hükümler verecek kadar ikiyüzlü olabileceğini anlıyoruz.

yazılması ve söylenmesi gereken çok şey var aslında kitabın konusu üzerine. kitapta aslında kendimizi se görebiliriz. ıçimizde bastırılan kötülüğümüzü görebiliriz. nasil olabiliyorda bütün kötü düşünceler bir hastalık gibi cabuk yayılıp kabul görebiliyor geniş kitlelerce. demek ki hepimizin içinde birgün ortaya çıkmayı bekleyen bir kötülük tohumu mevcut. hiç bir insan masum değildir!