çocuk kalbi

(bkz:edmondo de amicis) tarafından yazılmış 336 sayfalık bu kitap roman, çocuk, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9786053702009 ısbn numarasına sahiptir.
çocuklarınıza okutacağınız güzel bir kitap. fakat bir yerde okumuştum, sadece kendi kültürünü önemli sayan bir kitap diyordu o yazıyı yazan kişi. şahsen ben öyle düşünmüyorum, bir çocuk kendi milletini, vatanını, bayrağını ne kadar severse diğer milletlere de o kadar saygı gösterir. diğer insanların da kendisi gibi vatanının, milletinin önemli olduğunu kavramaya başlar. şunu da belirtmeliyim ki çocuklarımız kendi ülkesini sevmeli, dilini çok güzel kullanmalı. zira bir ülkenin kaderi kendi çocuklarıdır.
okuduğum ilk kitaptır. bende yeri çok başkadır. bu kitabın mutlaka okutulmasi gerekli değildir şarttır! hatta bence hiç abartmiyorum ders müfredatına alınmalıdır. bu kadar ince dusunceli,kendi toplumuna ve başka toplumlara,örf ve adetlere saygı duymayı, erdem sahibi olmayı öğretiyor. insan anlatmaya kalksa bu kadar güzel asilayamaz iyiliği, güzelliği, saygıyı sevgiyi, erdemi, hoşgörüyu, insan olmanın ereklerini... bu kitap bütün bu güzellikleri fevkalade işlemiştir. etkilenmemek elde değildir.

dipnot: kendi vatanına,milletine bayrağına saygısı olmayanın insana' da saygısı olmaz,barışa da adalete de. kimse kimseyi kandirmasın;erdemli olsun insan olsun.