dava

(bkz:franz kafka) tarafından yazılmış 224 sayfalık bu kitap roman, dünya klasikleri, felsefe-düşünce, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı der process olan bu kitap (bkz:gülperi sert) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786053324249 ısbn numarasına sahiptir.
(bkz:franz kafka) tarafından yazılmış olan 224 sayfalık bu kitabı (bkz:emre alagöz) türkçe'ye çevirmiştir.
ınsanların yaşam,toplum ve kurallarla cevrelendigini ve baskı altına alındığını biraz da kasvetli bir anlatımla ortaya seren kafka eseridir
eserde bahsedilen mahkeme bence toplum vicdanıdır.olay örgüsüne bakıldığında kafka aslında toplumsal faşizmi irdelemektedir.bahsedilen dava konusu toplumlara aykırı davranmak ve mahkeme ise toplumsal vicdanda mahkum edilmektir.ve tabi ki sonuç ise toplumdan dışlanarak bireyin sosyal ölümüne neden olmak.
o kafka bütün eserlerinde olduğu gibi yine insan psikoloji üzerine önemli detayları barındırmaktadır. kitap duragan ilerlese de, toplumsal baskının bireyler üzerine etkisi ve insan psikolojisi üzerine dikkate değer nüanslar barındırmaktadır.
franz kafka tarafından yazılan felsefe içerikli modern klasikler arasına giren bir kitap
geçen yıl anayasa dersin de mecburi okumamız gereken bir kitaptı. ki ben zorunlu kılınan şeyleri severek yapmazken bu kitabı çok keyifle okudum. teşekkürler artun hocam :)