değişen beynim

*değişen beynimm..
kitabın adında gizli bir ağırlık varmış gibi.. sessiz ve derinden..
sinan canan'ın ilk okuduğum kitabı ve son olmayacağından eminim. kitap on bölüme ayrılıyor, bir romandan ziyade bilimsel içeriklidir her cümlesinden bilgi dökülür. beynin işleyişinden tutunda, beyinle alakalı aradığınız ne varsa hepsini bulabilirsiniz. anlatımı basit ve yalın, konu başlıkları ise merak uyandırmaya yettiğini düşünüyorum.
sinan canan'ın küçük bir alıntısını sizlerle paylaşmak istiyorum;
"bir sinirbilimci olarak, beyin hakkında herkesin bilmesi gerektiğini düşündüğüm işe yarar bilgileri, kendi hayatıma geri dönüp baktığımda gördüklerimle birlikte, meraklısıyla paylaşmak en büyük keyfim. yüzlerce kez anlatmama rağmen, öğrenmeye ve anlatmaya doyamadığım bu muhteşem meseleyi, bu kez de sayfaların ve kelimelerin izin verdiği ölçüde burada sizlerle paylaşmak niyetindeyim.
[n]beyin’in bu ilk beyin kitabında inanıyorum ki bizzat kendinizi okuyacak ve bilimsel bilgiden yaşama sevincine açılan nice kapıları keşfetmenin keyfini hissedeceksiniz.
fakat unutmayın; hiçbir insanoğlu, beyniniz kadar muhteşem bir kitap yazamayacak. bu sayfalarla birlikte aslında bizzat onu okumaya, onu anlamaya çalışıyoruz..."
hiçbir insanoğlu, beyniniz kadar muhteşem bir kitap yazamayacak. çok doğru değil mi sizcede? sanki koskocaman evrenin en büyük parçası gibi geliyor. oldurulmazda işlenebilir gibi.. anlaşılmazda anlaşılıyormuş gibi.. bence her insanın büyük oranda ortak yönü bu beyin mucizesini anlamlandırmaya çalışmak.
okumanızı kesinlikle öneririm