delifişek

(bkz:josé mauro de vasconcelos) tarafından yazılmış 103 sayfalık bu kitap roman, edebiyat, gençlik türlerine sahiptir.orjinal adı doidao olan bu kitap (bkz:inci kut) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789755105116 ısbn numarasına sahiptir.
zeze artık büyümüş delikanlı olmuştur. ancak içindeki çocuk hiç kaybolmamıştır. ancak kalbinde taşıdığı dostları yerine artık aşık olduğu kız vardır ve yaşamın gerçekleriyle karşı karşıyadır. üvey babasını sevmeye başlayan zeze bu seferde babasının kız arkadaşından ayrılmasını istemesiyle yıkılmıştır. acı çekiyordur. ve bir gün karşı karşıya gelir sevdiğiyle.
“yanına gitmek istemedim, yemin ederim, ama kalbim beni zorladı… elinden tutup neredeyse kaba bir hareketle sürükledim onu. vücudumdan kıvılcımlar çıkıyor, kalbim mutluluktan ağlıyordu…”
ancak hem kızın hem zeze’nin aileleri ayırma isteğindedir onları. sonunda zeze denizleri aşıp gitmeye karar verir, para biriktirip sevdiğini yanına almak fikriyle… giderken ağırlığını hissetmeden iner merdivenleri.

zeze ile insana dair bir cok artı öğrendik. sevgiyi,sevgisizligi, acıyı,mutluluğu,aşkı öğrendik kucuk zeze ile birlikte. zeze yalnızlığına bir seker portakalı fidanı, kurbağa ve hayali bir baba ile çözüm bulmaya çalışırken bizde onunla üzüldük. ama zeze ne olursa olsun hic vazgeçmedi. yaşamak icin hep bir nedeni vardi. bize de her zaman anlatmak istediği belki de ne olursa olsun yasamak icin her zaman bir nedeniniz olmalı! hoscakal zeze.
"- ölünün arkasından böyle konuşma.
- bu da dayanamadığım bir başka şey. sırf öldü diye birinin aziz olup çıkması."