donnie darko

2001 yapımı, yönetmenliğini richard kelly'nin yaptığı fantastik filmdir. başrollerini jake gyllenhaal, jena malone ve drew barrymore paylaşmaktadır. film soundtrack'i gary jules'in mad world şarkısıdır
bu filmi yalnızca fantastik kategorisine almanın haksızlık olduğunu düşünüyorum. filmde muhteşem insan davranışı çözümlemeleri var. bu anlamda psikolojik film kategorisine de gidiyor bana sorarsanız. ilk sefer izlediğinizde şok üstüne şok yaşayacağınız, ama ikinci sefer izlemek için hemen replay tuşunu arayacağınız enfes film. filmi izlerken bir yandan nasıl olur da bir adam her yaşta bunca çekici ve yetenekli olur, diye de kendinize sormadan edemeyeceksiniz. (bkz:jake gyllenhaal)
filmde birçok ters köşe var. psikolojik ögeler barındırması ile birlikte insan davranışları üzerine güzel analizleri içeren mutlaka izlenmesi gereken filmlerin başında geliyor.
not: 7.9/10
peki bunca güzel yorumdan sonra neden 7,9/10
bu film uzay zaman/solucan deliği fikirlerini ortaya atan ilk filmlerden,üstelik karakterleri ,konunun işleyişi sizde her zaman merak uyandırıyor.2 saat izledikten sonra üzerinde düşüneceğiniz bir film hemen unutacağınız türden değil.
hayatımda izlediğim en enteresan filmlerden biri. izledikten sonra hayata bakış açım değişti, bir karar alırken daha fazla düşünmemi sağladı bu film. bazen verdiğimiz küçük kararlar birçok şeyin değişmesine, hayatın farklı işlemesine neden oluyor. filmin son sahnesinde çalan "mad world" ise mükemmel bir şarkı, çok uzaklara götürüyor insanı. gece izlenmesi gereken filmlerden bu arada, kesinlikle gündüz filmi değil.