elia ile yolculuk

konusu merak uyandıran kitap, mutlaka alıp okuyacağım
zülfü livaneli adamı bazen çarpmadan bazen de çarpa çarpa etkilemeyi başarabiliyor. bu sefer ki kitabı meltem gibi. sıcacık. yalnız bilindik livaneli kitaplarından farklı. dünyaca ünlü (ama türkiye'de pek tanıyan yok sanırım) üç oskar ödüllü yönetmen elia kazan'ın biraz biyografisi biraz livaneli'nin yaşamından kesitler çokça da samimiyet var bu kitapta.
insanlar da yaşlandıkça, bir anlamda ağaçlaşırlar. gençken insan insandır, ağaç ise ağaç. yaşları ilerledikçe birbirlerine benzemeye başlarlar. hiç kimseyi bağışlamayan merhametsiz yerçekimi, insanların da ağaçların da gövdelerini aynı biçimde büker; eklemlerini aynı amansız şişkinliklerle yumrulaştırır, düğümler.
dünyada iyi insan kötü insan diye bir şey yoktur. herkes birbirini kendi egosunun çatlaklarından izler,hayat yanlış anlamalar bütünüdür
zülfü livaneli’nin tadı damakta kalan en son çoktan biyografik kitabı
livaneli'nin biraz elia kazan biyografisi biraz kendi anıları derken ortaya çıkardığı bir kitap. gayet başarılı buldum.
hayat, kadınla erkek arasında kıvılcımlanıyor; aşk, şiir, şarap sadece bu yüzden var oluyor. *sayfa 63*
"sakın ola hiçbir şey için üzülme ama bol bol kız öfkelen, dövüş ,şavaş ,küfret ama üzülme.insanı üzüntü çürütür."
...elia'ya söylediklerini hatırlatıyordum.ne diyordu usta yazar: "dünyada iyi insan kötü insan diye birşey yoktur.herkes birbirini kendi egosunun çatlaklarından izler, hayat bir yanlış anlamalar bütünüdür."
  • /
  • 2