eskici ve oğulları

(bkz:orhan kemal) tarafından yazılmış 378 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9789752895034 ısbn numarasına sahiptir.
okuduğum ilk orhan kemal eseriydi. severek okudum ama bazen küfürler çok uç noktalara gidiyordu ve biraz rahatsız etti.
orhan kemal, eskici ve oğulları'nda makineleşme ile başlayan geçim sıkıntısının anadolu'daki ailelerin üzerindeki etkisini kaleme almış. ayrıca olayın geçtiği 60'lı yılların adana'sının sosyal ve ekonomik durumunu da çok iyi anlatmış.
zanaatkarlık para etmez olur. böylece eskici ve oğullarının altın bilezikleri olan zanaatları ile çevirdikleri ayakkabı tamiri dükkanları artık 9 kişilik aileye yetmez. bu ekonomik sıkıntı topal eskici'yi oldukça bunaltır. zaten huysuz olan topal eskici, daha geçimsiz ve daha küfürbaz olur. kendisi bolluk içinde konakta büyümüştür. daha sonra savaşta bir bacağını kaybeder.tahta bacak takarlar. aslında onu böylesine huysuz ve öfkeli yapan şeyin yaşam standartındaki düşüş ve savaşın etkisi olduğunu düşünüyorum.
büyük oğlunun başının çaresine bakmasını ister. bu yüzden küçük oğluyla arası açılır. küçük oğlan abisinin ailesiyle kütlü toplamaya gideceğini öğrenir ve onlara katılır. babaya minnet edilmeyen seyyar dükkanın hayalleri kurulur ama işler farklı gelişir. kütlü toplamaya babaları, anaları, bacıları da katılır. sonrası perişanlık, sıtma nöbetleri, aile içi fırtınalar ve parçalanma. babaları karısını, kızını ve kızlarının sevdiği ünal'ı alıp şehre geri dönerler. komşulardan çekinirler ama komşuları onları çok iyi karşılar. toparlanmaları için hep bir elden yardım ederler.
daha sonra çocukları da döner. aldıkları avansı bile zor öderler. hepsi hastadır. babaları elindekileri hatta dükkanı bile satar onları iyileştirir ama ellerinde hiçbir şey kalmaz. daha çok kazanmak, komşuları çatlatmak için gitmişlerdir ama ellerindekilerden olmuşlardır.