ezilenler

(bkz:dostoyevski) tarafından yazılmış 396 sayfalık bu kitap roman, dünya klasikleri, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9789944883146 ısbn numarasına sahiptir.
1861 ilk basımlı bir fyodor mihailoviç dostoyevski romanı. bir paragrafında şöyle yazar, durgunluklar getirir insana;

"...gerçi her şeyi açıkça konuşmalı: sinirlerim bozuk olduğundan mı, yeni evimi yadırgadığımdan mı, yoksa yakında geçirdiğim bir üzüntüden mi ne, karanlık basar basmaz yavaşça mistik korku adını verdiğim bir ruh hali gelir üzerime ... son derece iyi, ama zayıf, sinirli kişilerde ara sıra böyle olur; iyiliklerine rağmen üzülmek, öfkelenmek, onları sanki sarhoş eder, bundan zevk alırlar ve mutlaka başkalarına, suçsuz, çoğunlukla da en yakınlarından birine çatarlar. örneğin kadınlar, ortada incir çekirdeğini dolduracak bir sebep yokken kendilerini mutsuz, kırgın hissetmek ihtiyacı duyarlar. pek çok erkek de böyle durumlarda kadınlara benzer, üstelik ruhça zayıf, kadın tabiatlı erkekler de değildir bunlar."
her bölümüyle ayrı bir güzelliğe sahiptir. güldürür, üzer, acırsınız karakterlere çoğu zaman. sonu da acılı bitmiştir, hâlâ merak ederim şimdi neredelerdir diye. okunmalı.

ekstra: romanımızın anlatıcısı dostoyevski'nin "insancıklar" romanından sonraki yeni ünlü yaşantısı taban alınarak yazılmıştır.