fareler ve insanlar

ortaokulda türkçe öğretmenimizin önerisiyle okumaya başladığımız ve bir daha okumamama rağmen etkisi hala üzerimde olan harika bir hikaye. ayrıca 1992'de filme de uyarlanmıştır.
kitabı okumadan tiyatrosuna gittiğim için pişman olduğum bir eser. en kısa zamanda okumalıyım
zeki george milton ve onun güçlü kuvvetli ama akli dengesi bozuk yoldaşı lennie small’un öyküsünü anlatır. ıki dost ileride sahip olmak istedikleri arazi ücretini toplayabilmek icin çiftlik çiftlik gezmektedirler ve bu süre boyunca yaşadıkları kitapta yer almaktadır.
ınsanın insanla ilişkisini en güzel anlatan kitaplardan. bazen zit karakterli ya da birbirlerinin eksik yanlarını tamamlayan insanların ortak hayaller uğruna nasil dost olabildiklerini anlatan bir eser. ayrıca eser insanin toplumla ilişkisini de irdeler. toplumun bireylere karşı önyargılarını,acımasızlığını tüm çıplaklığıyla görebiliriz. çevirmeni de bu noktada basit ve akıcı çevirisi icin tebrik etmek gerekir. ıs çıkışı zihin dinlendirmek icin kisa fakat olağanüstü bir kitap olarak tercih edilmesi gereken bir eserdir.
insanın yüreği iyi olması için akla ihtiyaç yoktur
#kitapkesitlerı
bazen düşüncelerini birine söylemek ister doğru mu yanlış mı diye ama kimsesi yoktur işte. bir şey görünce bile onu gördüğünden emin olamaz gösterecek kimsesi olmadığından. yanındakine dönüp "gördün mü sen de?" diye soramaz.
john steinbeck/ fareler ve insanlar

@namahlas
fareler ve insanlar, nobel edebiyat ödülü sahibi yazar john steinbeck tarafından yazılmış bir roman.
döneminin ekonomisini bir nebze açıklayan güzel bir kitap. hayalleri olan iki fakir çiftçi ve hayalleri için katlandıkları belaları konu alıyor. toplumdaki ırkçılık, ekonomik eşitsizlikler, hayallere bile müdahale edebiliyor.
ilk okuduğumda yarım bıraktığım, ikinci okumamda aşık olduğum kitap.
"insanın yüreğinin iyi olması için akla ihtiyacı yoktur."