gabriel garcia marquez

1927 aracataca kolombiya doğumlu nobel ödüllü
benden nefret edenlerden nefret edecek vaktim yok. çünkü ben bana değer verenleri sevmekle meşgulum.
diyen yazar
kırmızı pazartesi ile kendisi ile tanıştım. herkesin bildiği bir cinayetin nasıl işlendiğini anlatmaktaydı. akıcı ve güçlü bir dili vardı. herkes benim hüzünlü orospularım ve yüzyıllık yalnızlık isimli kitaplarını okudu bir ben kaldım herhalde. kolera günlerinde aşk, albaya mektup yazan kimse yok, yaprak fırtınası, aşk ve öbür cinler, şer saati gibi eserleri de vardır.
6 mart 1927, aracataca, kolombiya doğumlu yazar, romancı, hikayeci ve oyun yazarıdır.
marquez usta ile gazetede sahte ölüm haberiyle tanıştım. merak edip kirmizi pazartesini okudum. okuduktan sonra kitabın etkisinden hala çıkamadım. sonrasında kolera günlerinde aşk, yüzyıllık yalnızlık, şili'de gizlice, iyi kalpli erandra, aşk ve öbur cinler,ser saati, albaya mektup yok, benim hüzünlü orospularim, on iki gezici öykü diye devam ettim ve ediyorum. marquez ile birlikte pablo neruda ile de tanıştım. müthiş bi sairi okumama da vesile olmuştur. marquez kitapları bağımlılık yaratabilir uyarısı olmalı kitaplarının üstünde:)
gabriel josé de la conciliación garcía márquez 1927 yılında aracataca, kolombiya’da dünyaya gelmiştir. tüm latin amerika coğrafyasında “gabo” takmaadıyla bilinir. yazar; roman, hikaye, oyun ve senaryo yazarlığı yapmıştır.

kolombiya ulusal üniversitesi'nde başladığı hukuk ve gazetecilik öğrenimini yazarlık kariyerine odaklanmak için yarım bırakmıştır. 1940 yılından itibaren uzun yıllar gazetecilik yapmıştır.

yazar 14 nisan 2014 yılında 87 yaşında meksika’da bulunan evinde vefat etmiştir. ölümünden sonra kolombiya cumhurbaşkanı juan manuel santos , marquez için “bugüne kadar yaşamış en büyük kolombiyalı” sözlerini dile getirmiştir.
kırmızı pazartesi adlı kitapla tanıdığım yazar