gölgesizler

(bkz:hasan ali toptaş) tarafından yazılmış 256 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9789750506178 ısbn numarasına sahiptir.
hasan ali toptaş romanı ve kelimelerin müthiş dansı... bu kitap tek cümleyle bu benim için. unutulmuş bir köy ve o köyde bir berber dükkanı, diğer yanda kentte bir berber dükkanı. iki dükkanın aynaları paralel evrene geçiş için evrenin zayıf noktası bana göre. sanki o iki ayna arasında evrenler arası geçiş sağlanıyor. yazarın anlatım tarzıyla birlikte kitap son derece keyifle okunacak bir hal almış. ayrıca insanın göğsüne elini daldırıp yüreğine dokunuyor o sözcükler. onunla da kalmayıp yürekten bir yolculuğa çıkıyorlar el ele tutuşup. onların yolculuğuna siz de katılıyorsunuz en son.
"aynı yolda yürümekten başka çaresi olmayan tuhaf birer yaratıktı insanlar; tekrarın tekrarlananın örtüsü olduğunu anlayamadan, aynı el sallayışların, aynı gülüşlerin, aynı yürüyüşlerin ya da aynı oturuşların içinden geçe geçe damaklarına bulaşan uzak bir serüven tadıyla dönüp dolaşıp aynı noktada yaşıyorlardı."
hasan ali toptaş'ın 1993 yılında yayımlanan ve kendisine yunus nadi roman ödülü'nü kazandıran romanı. eser, düşle gerçeğin birbirine geçtiği postmodern bir yapıya sahiptir.