gün olur asra bedel

(bkz:cengiz aytmatov) tarafından yazılmış 413 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı И дольше века длится день olan bu kitap (bkz:refik özdek) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789754370539 ısbn numarasına sahiptir.
mankurt olayını hiç unutamıyorum ı nasıl bir işkencedir öyle :(
"hayat bu işte! eğer dünyaya gelmezsen hiçbir şey görmezsin, ama gelirsen dertten kurtulamazsın."

cengiz aytmatov'un bir romanıdır. roman, geleneklerini korumaya çalışan insanları anlatır. komünizm sırasında yaşanan anılar, insanların kutsal saydığı şeylerin yok sayılması, aşkın sorgulanması romanın değindiği konulardır.
yürek paralayan, tüyler ürperten bir haykırış.... geçmiş, bugün ve yarın; bilim-kurgu, gerçek ve efsane bir arada gözler önüne serilir... derin ve temiz aşklar, efsane ve masallar, kgb'nin acımasız uygulamaları, okuru heyecandan heyecana sürükler. birbirinden ilginç ve sürükleyici konular ustalıkla bütünleştirilerek sunulur. "mankurt hikâyesi bu eserle kültürümüze mal edilir. yedigey, ölen emektar arkadaşı kazangap'ın cenazesini mezarına götürürken, kendisinin ve milletinin geçmişini, acı-tatlı, düşündürücü yanlarıyla bir bir gözlerinin önünden geçirir. o gün "asra bedel bir gün olur.