güneşi uyandıralım

(bkz:josé mauro de vasconcelos) tarafından yazılmış 256 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı vamos aquecer o sol olan bu kitap (bkz:aydın emeç) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789755100142 ısbn numarasına sahiptir.
şeker portakalında hatırladığımız zeze'nin hikayesi bu kitapta devam etmektedir. zeze artik biraz daha büyümüş cm ve zengin bir aileye evlatlık verilmiştir. bu yeni ailede yeni babasının tum iyi niyetine rağmen karşılık vermemektedir. ıçine kapanık bir çocuktur. hayali babasi sinemada film izlerken gördüğü unlu oyuncu maurice chevalier. artik seker portakalı da yoktur. onun yerini bir kurbağa almıştır. kurbağa zeze'nin icinde yaşamaktadır. yaşadıkları arasında yaramaz haylaz bir çocuk olan zeze ilk kez sırılsıklam aşık olur. aşkı uğrunda da mücadele etmek zorunda kalacaktır. zeze'nin hüzünleri de kendisi gibi artik büyümüştür. ılk kitap seker portakalı kadar olmasa da insan yüreğine dokunuyor yine zeze. can yayınlarından çıkan çevirisi oldukça yalın ve akıcı bir dile sahiptir. zeze üzerinden yalnızlığımizin, huzunlerimizin sorgulamasını yapamadan geçemiyoruz. sevginin en güzel anlatıldığı kitaplardan.
brezilyalı yazar josé mauro de vasconcelos'un zéze'nin maceralarını anlattığı şeker portakalı romanının devamı niteliğindeki çocuk romanıdır.çok güzeldir büyükler de olmutlaka okuması gerekir.