halil sezai

halil sezai paracıkoğlu, 1979 doğumlu türk şarkıcı, aktör.
1979 'da eskişehir'de doğdu.

eskişehir atatürk lisesi'nden ve 2003 yılında hacettepe üniversitesi ankara devlet konservatuvarı tiyatro bölümü'nden mezun oldu.

hem oyunculuk hem de müzik çalışmaları ile geniş kitllelere adını duyuran halil sezai, "isyan" şarkısı ile uzun süre müzik listelerinde liste başı oldu.

2012 yılında " seni beklerken" albümü ile kral tv müzik ödüllerinde 'en iyi çıkış yapan sanatçı' ödülünü aldı.
yayımladığı solo albümleri "seni beklerken ( 2011) " ve "ey aşk (2013)" ile dinleyicileri arasında derin bağ kuran sanatçı, albümlerinin yanı sıra badem grubu ile "sonsuz aşk (2012)", murat yeter - asya albümünde "kendi kendime (2013)", "bir eksiğiz" albümünde "başım belada (2014)", sibel can ile birlikte "galata (2014)" ve "çilek (2014)" filmi için sansar salvo ile birlikte "büyük yalnızlık (2014)" şarkılarını seslendirdi. incir reçeli 2 filmi ile oyunculuk ve müzikal kariyerine hız kesmeden devam eden halil sezai, incir reçeli 2 soundtrack' de söz ve müziği kendisine ait iki şarkı (kafası kendinden bile güzel, galata) ve beyaz giyme türküsünü seslendirdi.
yorumcu, besteci ve oyuncu kimliğiyle adından sıkça söz ettiren sanatçının, üçüncü solo albümü "ervah-ı ezel" dokuzsekiz müzik yapımcılığında yayımlandı. sanatçı, bu kez daha önce usta isimlerin seslendirdiği eserleri farklı ve kendine özgü yorumu ile yeniden müzikseverlerle buluşturdu.

halil sezai, türkiye ve yurtdışında verdiği konserlerle müzikseverlerle buluşmaya devam ediyor.