hayao miyazaki

anime diyince baş üstatdan bahsetmezsek olmaz "hayao miyazaki" japon manga ve anime sanatçısıdır. elli yılı aşkın bir süredir animasyon dünyasının içindedir ve en yakın çalışma arkadaşı ısao takahata ile birlikte studio ghibli adlı animasyon stüdyosunun kurucusudur. manga ve anime kültürünü günümüze adapte eden büyük üstatdır. yıllarca devam eden ünlü anime halen mevcut #naruto #onepiece vb... anime bir çizgi film değildir. üstatların kagıt üzerine bir kalemle yardımı ile duygularını hislerini yansıttığı bir dünyadır. anime size ait ve kimsenin müdehale edemediği bir dünyadır... (:
"yüreğinin sesi" animesini defalarca izledim. muhteşem bir anime . insan miyazaki ve ghibli filmelerini bitirince daha çok olsa keşke diyor. diğer en çok sevdiklerim tepedeki ev,küçük cadı kiki.
edinebilene miyazaki'nin tüm filmlerini öneririm. spirited away ve princess mononoke dışında laputa the castle in the sky, nausica of the valley of wind, kiki's delivery service (bu biraz durağan bir film bence), my neighbor totoro ve howl's moving castle izlediğim diğer filmleri. her biri ayrı bir masal, rüya alemi. canlandırma filmler izleyicileri bir süreliğine dünyadan soyutluyorlar mı ne?