hayvan çiftliği

insan, üretmeden tüketen tek yaratıktır. süt vermez, yumurta yumurtlamaz, sabanı çekecek gücü yoktur, tavşan yakalayacak kadar hızlı koşamaz. gene de, tüm hayvanların efendisidir.

siyasetin iç yüzünü anlatan bi kitap herkesi okuması lazım.
okurken tanıdık simalar gözünüzün önüne çakılı kalıyor.hicivin dik alası. bazen bıyık altından gülüyor bazen de kaşlarınız istemsiz çatılıyor. masal gibi olaylar, karakterler.. ama bir o kadar sahici!
george orwell'ın stalinizmi eleştirmek için yazdığı fakat okurken günümüz türkiye'sini her sayfasında gördüğüm siyasi hicivli fabl. herkesin okuması şiddetle tavsiye olunur.
okuduğum tek ve çok güzel bir fabl
ilk defa lise 2'de okumuştum bu kitabı . bu sene üniversite'de son senem . yeniden okuma zamanı gelmiş ... ve çok güzel bir kitaptı , kesinlikle herkes okumalı .
okurken karakterleri eşleştireceğiniz kişileri bulmakta hiç sıkıntı çekmeyeceğiniz, insanlığın fesatlığı dolayısıyla belki yüzyıllar daha böyle gideceği için her dönemde güncel kalacak, iktidar sahibi kişilerin hayvanlar üzerinden anlatıldığı harika bir taşlama kitabı kendisi, iğnelemeler o denli yerinde ki, kendinizi hak verirken bulmamak elde değil, "all animals are equal, but some animals are more equal than others" şeklinde geçen "tüm hayvanlar eşittir, ama bazı hayvanlar daha eşittir" olara çevrilen ve her şeyi özetleyen şu cümleyi de buraya bırakıyorum, okunması ve okutturulması şiddetle tavsiye edilir
george orwell'in, sosyalizmi tüm gerçekliğiyle eleştirdiği "bir peri masalı". kitabın en sevdiğim yönü de buydu zaten, orwell kendisininkiyle aynı ilkeden gelme hayat görüşüne sahip insanları korkusuzca eleştirmiş, inandığı savunduğu şeyin aslında bu olduğuna inanmamış. sol görüşü eleştiren bir solcu olarak, çok objektif olmuş.
  • /
  • 3