huzur

(bkz:ahmet hamdi tanpınar) tarafından yazılmış 419 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9789759952471 ısbn numarasına sahiptir.
ahmet hamdi tanpınar huzur eserinde aşk konusu üzerinden bireylerin ve toplumun değişim karmaşasını göstermektedir. ıstanbul'un bir tarafı beyoglu batılılaşmayı, anadolu tarafı ise gelenekçileri simgelemekte olan eserde toplumunda bu şekilde ikiye bölündüğü göze çarpıyor. ayrıca aşk üzerine guzel sone ve nuanslar barındıran eser hikayenin sonunu okuyucuya bırakmaktadır.
romanın başkahramanı mümtaz aynı zamanda eser boyunca adeta ıstanbul rehberi gibi tasvirleriyle de on plana çıkmaktadır.

var olmaya çabalayan,ideallerinin pesinden koşan ama sonunda her biri kaybeden huzursuz bireylerin romanı olan eser geçmişten günümüze aynı sancılarla kıvranan toplumumuza hala en gercekçi ayna tutan eserdir.
huzur, ahmet hamdi tanpınar tarafından yazılmış roman. 22 şubat 1948 - 2 haziran 1948 tarihleri arasında cumhuriyet gazetesi tarafından tefrika edilmiş, 1949 yılında da kitap olarak tek cilt halinde yayınlanmıştır. huzurdan çok huzursuzluklar devam eder
şu ümitsizlik dediğinizi anlatsanıza...
-ümitsizlik, ölümün şuuru, yahut bizdeki terbiyesi...onun hayatımızdaki bir yığın kıskacı...dört tarafımızı saran mengene dişleri, ne bileyim. her hareket, cinsi ne olursa olsun, onun neticesidir. hatta şu devrimizde olduğu yerde kabuklaşmadan, korku var ya...sevilen şeylerin birbiri peşinden inkarı. babam gibi olacağım korkusu. nihayet, ben yapsam bir türlü ölümden kurtulamayacağım. hiç olmazsa beni bir uçta, bir kutup yolculuğunda bulsun.
berna moran'ın "huzursuzluğun romanı ;huzur" yazısında belirttiği gibi mümtaz ve nuran huzur bulmak isterken huzursuzluğa kavuşmalarıdır. ayrıca ahmet hamdi tanpınar edebiyatımızda yakup kadri ile birlikte "nehir roman" anlayışının öncülerindendir ve huzur da bu romanlardan biridir, sahnenin dışındakiler ve mahur beste romanları huzur romanı ile birlikte bir nehir roman anlayışı ile yazılmıştır.