ince memed 1

(bkz:yaşar kemal) tarafından yazılmış 436 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9789750807145 ısbn numarasına sahiptir.
köylü yoksul, cahil,aşağılanmış... köylü kanmış, kandırılmış... köylü ekmiş biçmiş kaymağını abdi ağa ve onun gibiler yemiş. ince memed baş koymuş bu yola dağlara çıkıp eşkıyalık yapmış.hepsini dize getirmiş. mükemmel bir kalem yaşar kemal. muazzam akıcı. enfes bir roman. 4 bölümden oluşuyor ince memed. henüz ilkini okudum ama en kısa zamanda diğer serilerini de okumak farz oldu.
32 yılda bitirilen roman. 4 seriden oluşuyor. yaşar kemal'in amcasının oğlu dağa çıkıp eşkıya olur. ve çıkan bir çatışmada öldürülür. bu olay ilham kaynağı olur ve ince memed satırlara yavaş yavaş otuz iki yılda dökülür.
ince memed ı, yaşar kemal'in ince memed serisinin ilk kitabıdır. 1955 yılında yayımlandı. yaşar kemal’in baş yapıtı olarak değerlendirilen eser, çukurova köylüsünün ağalığa karşı mücadelesini anlatır.
4 cildinide okumuş olduğum kanımca türk edebiyatı'nın en güzel serisi.tüm serisini bitirdikten sonra (bkz:grupyorum) aynı adla söylenen türküyü dinleyin söyler hiç yabancı gelmeyecek
edebiyatımızın yüz akı romanı