jack london

san francisco, abd doğumlu, abd'li gazeteci ve roman yazarı. (bkz:beyaz diş)
aklımdan çıkmayacak bir cümlesi: ah, sevgili, rahat, kanlı canlı insanlar, bunu nasıl anlayabilirsiniz ki?' (bkz:uçuruminsanları)
kendisini beyaz diş adlı kitabından tanıyıp; kalemine ve diline bayıldığım kesinlikle övülmeyi hak eden yazar.
12 ocak 1876 yılında san francisco'da doğan, bir çok maceraya atılan, genç yaşında intihar eden ve onlarca eseri olan jack london; kitaplarının çoğunda kendi yaşadığı serüvenleri anlatır ve müthiştir. geriye kalan kurgusalların da ise sizi o kitapta yaşatır. (bkz: beyaz diş), (bkz:martin eden),(bkz: adem'den önce), (bkz:vahşetin çağrısı), (bkz:uçurum insanları), (bkz:yıldız gezgini) muhteşemlerine örnektir.
okumadığım kitabı kalmasın dediklerimden (bkz: jack london)
1876 yılında california’nın san fransisco şehrinde doğan jack london 40 yıl süren kısa ve mücadele dolu yaşamına 1906 yılında veda etti.40 yıl deyince aklınıza intihar gelmesin.hastalığı nedeniyle vefat etti.

ait olduğu sosyal sınıf ve fakirlik nedeniyle tahsiline devam edememiş.yazarlığa bu nedenle büyük zorluklarla başlamış.birçok farklı işte çalışmış ama çoğunlukla adresi gemiler olmuştur.

yarı otobiyografik bir eser olan martin eden ile ben jack london’a resmen aşık olmuştum.ayrıca çevirmen levent cinemre’nin koyduğu notlar sayesinde -çevirmenin başarısı yadsınamaz- martin ile jack london’ın ortak ve farklı yönlerini görmüş, jack london’ın yaşadıklarını,esin kaynaklarını, bu kaynaklar ile ilgili tatmin edici bilgileri mutlulukla okumuştum.

ayrıca distopyası demir ökçe’yi tavsiye ederim.