kan ve gül

kitapta aziz adında karısından ayrılmış, aşk romanları çevirmenliği yapan bir karakterimiz var. kendisi bir gün kızının gösterisine gider ve orda çıkan yangın sonucunda uyandığında kendisini 20 yıl öncesinde ve 20 yaş genç olarak bulur. gençliğini yeniden yaşamaktadır. bir nevi ikinci baharındadır. ben kitabı çok beğendim. hiçbir kitap canıgüz'ün kitaplarının tadını vermiyor. canıgüz benim için sığınacak bir liman ve eski bir dost oldu. hep öyle kalacak.
♤insan ne bayağı bir yaratıktı. sevmek ne kadar çok çaba gerektirmekteydi ve buna karşılık nefret için neredeyse hiçbir şeye ihtiyaç yoktu.
♡bir kere, insanların çoğu göründüğü kadar aptal değildir; özellikle de görünenler. herkesin kendi geliştirdiği, dünyayla başa çıkma yolları mevcuttur. aslına bakarsanız, kafası pek fazla çalışmayan insanların, hele de bunu kendilerine itiraf edecek kadar cesur ve dürüstlerse, kendilerinden daha zeki insanlara karşı pek çok avantajlar geliştirebileceğini, çok yüksek ve önemli mevkilere gelebileceğini düşünebiliriz. bir kere diğerlerinden daha korkak olurlar ki, bu onları tetikte, hazırlıklı ve nihayetinde sinsi kılar. güç kazanmış bir budala elbette kendisini o noktaya getiren statükoyu korumak ve güçlendirmek yoluna gidecektir. gelenek insanların ahmak olduğunu varsayar, modernite ise sorumluluk sahibi, zeki canlılar olduğunu. bu yüzden kısa ve orta vadede hep gelenek kazanır.
☆rüyanızda rüya gördüğünüz şüphesine düşerseniz, kesinlikle rüya görüyorsunuzdur. öte yandan, hayat denen şeyi bütünüyle bir rüya olarak kabul etsek dahi, onun uyanıklık tabir edilen yakasındayken bunun farklı bir ontolojisi bulunduğunu ayrımsayabilirsiniz. burada gerçek ile hayali ayırt etmek için bilimsel bir yöntem yoktur. tek referansınız, düşünen şeyin, düşündüğü herşey yanıltıcı olsa dahi, varlığını yadsıyamayacağınız o noktadır. hasılı, düşünüyordum ve vardı!
april yayıncılıktan çıkan bu kitap 9786055162825 nolu ısbn numarasına sahip