karun ve anarşist

(bkz:iskender pala)
kutsal hermos’un suyuna karışan altının rengi hızla kan kızılına dönüşürken; kâhinler yaklaşan büyük savaşın haberini vermiş, tekinsiz bir hava zengin lidya diyarını sarıp sarmalamıştı. bir cephede güçlü askerleri ve görkemli hazineleriyle aslan kral krezüs —nam-ı diğer karun—; diğer cephede terk edildiği ölümü alt edip pers diyarına hükmedecek olan keyhüsrev.
ve aynada sır dolu bir yansıma; tarihin öteki yüzünde devam eden karanlık…
bir darbeye koşan türkiye’de polis sirenleri yeri göğü inletiyor, silah sesleri sloganlara karışıyordu. günleri ve geceleri esir alan terör, sokak çatışmaları, soygunlar, cinayetler her şehirde, her sokaktaydı. kültür ve sanat kana bulanacaktı. savrulan hayatlar, imkânsız aşklar.
karun ve anarşist' te yazar farklı zaman dilimlerindeki olayları ve kişileri birbiriyle çok başarılı bir şekilde ilişkilendirmişti. bana göre iskerder pala'nın diğer kitaplarından farklıydı. divan edebiyatı yoktu. kitap antik ve siyasi çalkantıların olduğu dönemlerde geçiyor. kitapta lidya tarihi ve günlük yaşamı hakkında pek çok güzel bilgi bulacaksınız. ben sanırım okuduğum bölümden dolayı bu kısımları çok sevdim. ayrıca kitabın arkasındaki haritadan olayların geçtiği coğrafyayı daha iyi takip edebiliyorsunuz.

ayrıca iskender pala'nın abumrabum isimli yeni bir kitabı çıkıyormuş. pala severlere duyurulur.