kendine ait bir oda

(bkz:virginia woolf) tarafından yazılmış 128 sayfalık bu kitap dünya klasikleri, edebiyat, deneme-inceleme türlerine sahiptir.orjinal adı a room of one's own olan bu kitap (bkz:handan saraç) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789751416216 ısbn numarasına sahiptir.
virginia woolf kitabı. kimimizin sonsuz istediği..
hiç jane austen okumamış olsam da kitapta adının geçmesi ve kadının mutfak tezgahında kitap yazması, üstüne bir de başaralı olması; kendi parasını kazanıp yine kendi odasında iş dönüşü biraz müzik dinleyip belki bi iki film izleyip sonra yorgunluktan yine kendi için çalışıp yine kendi için hiç bisey yapamayan günümüz kapital kadınlarının aslında parası ve odası olmasına rağmen hiç bisey yapamıyor olmasına karşı harika bi manifestodur.
yapmıyoruz, kendi ayaklarımız üstünde durup, yorgunluktan; sadece para biriktirmek dışında hiç bir şey yapmıyoruz.
yine de düzende yontulmamış bi kaç virginia kaldıysa intihar etmesin n'olur.
neden şarabı erkekler içiyordu da kadınlar suya talim ediyordu? cinsiyetlerden biri neden öylesine refah içindeyken diğeri yoksulluk çekiyordu?
kendine ait bir oda, virginia woolf'un 1928 yılında kapılarını kadınlara yeni yeni açmakta olan cambridge üniversitesi'ndeki kız öğrencilere hitaben yaptığı bir konuşması üzerine şekillenmiştir. ingiltere'de kadınların seçme ve seçilme hakkını elde etmelerinden bir yıl sonra yayımlanan kitap o tarihten günümüze feminizm tartışmalarının locus classicus'u olageldi. jane austen ve charlotte brontë'den, kadınların niçin bir savaş ve barış yazamadıklarına; shakespeare'in hayali kız kardeşinden bugün de tartışılmaya devam eden kadının yoksulluğu ve namusu başlıklarına, hatta yaratıcılığın doğasına kadar uzanan geniş bir yelpazede kalemini özgürce oynatan woolf, kadınlara edebiyat alanında bir çıkış yolu gösteriyor.
(bkz: virginia woolf) tarafından yazılan 134 sayfalık kadının edebiyattaki yerini anlatan kitap.