korku

(bkz:stefan zweig) tarafından yazılmış 80 sayfalık bu kitap hikaye (öykü), dünya klasikleri, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı angst olan bu kitap (bkz:ilknur igan) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786053325017 ısbn numarasına sahiptir.
varlıklı ve rahat bir yaşam süren kadının avukat eşini aldatmasıyla başlayan süreçte yaşadığı adım adım ruhsal,bedensel çöküşünün mükemmel bir şekilde tasvir edildiği modern klasikler arasında yer alan (bkz:stefan zweig) romanı. hayranım sana stefan abi
kitabın yazarı olan (bkz:stefan zweig) bu kitabında da diğerlerinde olduğu gibi insan psikolojisini kusursuz bir dille yansıtmış. kesinlikle okuduğunuza pişman olmayacağınız kısacık bir kitap.
rahat ve saygın bir hayat süren saygın bir kadın evliliğinden sıkılarak kendini bir piyanistin kollarına atmıştır. korunakli burjuva dünyasının dışına çıkan kadının bu heyecanı fazla uzun sürmez. bu yasak ilişkiden haberi olan bir şantajci ortaya çıkar. ortaya çıkan şantajci neticesinde haz aldığı bu yeni heyecanları kaynetme tehlikesiyle yüzleşen kadın ayni zamanda kocasının bu ilişkiyi öğrenmesinden korkmaktadır.direnmeye çalışmasına rağmen santajcinin isteklerine boyun eğmek zorunda kalır. korkunun insana neler yaptirabilecegini, hangi hatalara sürükleyebileceğini görebiliriz. kitabın final bölümü sizin sasirtacaktir. zweig tarafından yazılmış eserin dili akıcı ve sadedir. çevirmenimizin hakkini da teslim etmek lazım.
bu kitap bana suçumuzu itiraf etmenin, suçu işlemekten daha zor olduğunu, suçu saklayarak cezadan kaçmanın yarattığı stresin nasıl korkunç bir zulüm olduğunu anlattı. kısacası stefan sweig' i severek okuyorum. diğer kitapları gibi bu kitabını da sevdim.
en sevdiğim kitaplar arasında bu kitap. sonu başlı başına insana alacağı en büyük derslerden birisini veriyor
rahat ve korunaklı bir yaşam süren saygın bir kadın, sekiz yıllık evliliğinden sıkılmış, burjuva dünyasının kozasından çıkarak kendini genç bir piyanistin kollarına atmıştır. ancak bu gizli ilişkiden haberdar olan bir şantajcının ansızın zuhur etmesiyle, hayatında yeni farkına vardığı bütün güzellikleri yitirme tehlikesiyle karşı karşıya kalır ve kahredici bir korkunun pençesine düşer. korku insanı bilinçdışına itilmiş utanç verici deneyimlerden, bastırılmış pişmanlıklardan özgürleştirebilecek güçte bir yapıt.
korku cezadan daha berbattır, çünkü ceza bellidir, ağır veya hafif; bilinmeyene, sınırlandırılmışa kıyasla ceza, daha az ürkütür. cezasının ne olduğunu anlayınca kız rahatladı. ağlaması seni şaşırtmasın: gözyaşları şimdi dışarıya akıyor, daha önce içeride birikip kalmıştır. içerdeki gözyaşları dışarı akandan daha fenadır.
stefan zweig tarafından yazılmış modern klasikler arasına giren 80 sayfalık bir kitap. korku duygusunun çok güzel anlatıldığı kitaptır