küçük prens

“gitme, seni bakan yapacağım “ dedi.

“ ne bakanı? “

“ a... adalet bakanı! “

“ ama burada yargılayacak hiç kimse yok ki!

“ o halde sen de kendini yargılarsın “ diye yanıtladı kral. “kendini yargılamak diğer insanları yargılamaktan çok daha zordur. kendini gerektiği gibi yargılayabilirsen, çok adilsin demektir.”
kitabı şöyle dursun. enfes bir animasyon.
büyüyünce ne olmak istiyorsun?stop. dızzzzzzzzzzzzt! stop. yanlış soru stop. olamaaaz stop. yanlış cevap stop. pluk stop. bayıldı stop.
"kendini beğenmiş insanlar başkalarını kendine hayran sanır."
" ama gözler gerçeği göremez ki. yüreğiyle aramalı insan "
ömür boyu sorumlusun gönül bağı kurduğun her şeyden.
bu hikayede gizlenmiş olan üzücü tarafın anlaşılamadığını düşünüyorum. üst yanında öylesine sevimli ve masalsı bir hava var ki altında yatan hüznü kabullenemiyor çoğu kişi.
hayatın her evresinde okunacak (bkz:şeker portakalı) ile iki kitaptan biridir benim için
söz gelimi saat dörtte sen gelecek olsan,ben saat üçte mutlu olmaya başlarım.her geçen dakika mutluluğum artar.saat dört dedi mi meraktan yerimde duramaz olurum.mutluluğumun armağanını veririm sana.ama gelişi güzel gelirsen,içimi sana hangi saatte hazırlayacağımı bilemem.
ne çok şey anlatıyor aslında...
her 7 yılda bir yeni bir insan olduğumuzu düşününce 7-8 yıl gibi belirli zaman aralıklarıyla tekrar okunması gerektiğini düşündüğüm kitaplardan... şahsen her okuduğumda yeni şeyler öğreniyor, yeni dersler alıyor, yeni çıkarımlar yapıyorum. okumasa bile her insanın mutlaka ismini duyduğu bir kitap. eğer okumadıysanız mutlaka okuyun...
küçük prens her ne kadar çocuklar için yazıldığı zannedilse de tüm dünya yetişkinlerine armağan edilmiş bir kitaptır
  • /
  • 3