leyla ile mecnun

leyla ile mecnun, eflatun film tarafından yapılıp trt 1'de 3 sezon yayınlanan ve final yapamadan yayından kaldırılan absürt komedi türündeki türk televizyon dizisi. dizi temel olarak efsanevî karakterler leylâ ile mecnun'un hikayesi üzerine kurgulanmış ve üzerine absürt komedi, bilim kurgu, durum komedisi ögeleri eklenmiştir.
keşke herkes ismail abinin babasını beklediği gibi beklese sevdiğini dedirtecek dizi.
jenerik müziğine, (bkz:ismail abi) ye (bkz:erdal bakkal) a kısaca tamamına hasta olduğum dizi

mahallede takılırdım dokuza kadaar oo oo
herşeyi götürürdüm sakıza kadaar laba lap lap lap
kafamdan başka yüküm yook
yoktuuuu kıza kadar
bu kıza kadar bu kıza kadaar loba libi libi lap lap, lap.
sonra o kıza kadar olmadığı anlaşılmıştır : )
tuvalet terliğine bakış açımı değiştiren dizi canım sıkıldıkça oturur erdal bakkala edilen bedduaları izlerim :)
çok sonradan tanısam da sanki yeni yayınlanıyormuş gibi bir heyecanla izlediğim, eflatun film tarafından yapılıp 2011 yılında ilk bölümü trt-1'de yayınlanan, türk dizi sektörünün en kaliteli ve en efsane dizisi. final yapamadan kaldırılan bu diziye gerekli özenin gösterilmediğini düşünüyorum. e bir de o senaryoyı yazan hayalgücü kuvvetli 'beyinler', umudumun hâlâ canlı kalmasının sebebi. her şeyiyle dört dörtlük bir dizi. küfrü ve kötü alışkanlıkları ise üstü kapalı bir şekilde yansıtmaları da ayrı bir güzellik. :)
başlığı görünce bile duygulandım .:(
sadece absürt bir komedi dizisi değil ayrı bir evrendi bu dizi. bu diziyi benimseyenleri alıp uzaklara götürürdü. erdal bakkal,ismail abiye güler, yavuz ile hüzünlenir, mecnun yerine de kendimizi koyardık. bir nevi terapi gibi gelirdi dizi saatleri. sonra dizi pat diye bitti. hayatımızın rengi de onunla birlikte gitti sanki...
bu diziyi izledikçe hayatınız yavaş yavaş değişiyor. mecnun tarzı küfürler edip, kulpu kırık çaydanlığa bile farklı bir gözle bakıyorsunuz. ismail abi gibi umutlanıyor, çocuk gibi hissediyorsunuz. hırsız yavuz kadar romantikleşiyor, belki şiir okumaya başlıyorsunuz. kısacası hayatındaki monotonluktan sıkılmış insanlar olduğunuzu anlıyorsunuz. her karakter o kadar ustalıkla kurgulanmış ki, her karakterde kendinizi buluyorsunuz az da olsa.
  • /
  • 3