lie to me

eğer davranış birimlerine merakınız varsa bu dizi tam size göre. başrolünde tim roth'u gördüğümüz, yönetmen koltuğunda samuel baum un olduğu, gerçek hayatta paul ekman'in hayatından esinlenilmis bu dizi sizde bağımlılık etkisi yapacaktır.
not: 9/10
peki neden bunca keyifli bir dizi yalnızca üç sezon sürdü? çünkü hep böyle olur. üç dört yıl önce izlememe rağmen etkisi bende devam eder dizinin. hala birinin bana yalan söylediğini anlamamda etkili olmakta hatta. tim roth un anlattıkları doğru mu yoksa ben plasebo etkisiyle mi anlıyorum söylenen yalanı bilmiyorum. belki de sadece dizi sonrası benim için zaten kıymetli olan mimikler daha da anlamlı hale gelmiştir.
mikro ifadeler uzmanı karizmatik abimiz, danışan herkese hizmet veren bir şirkete sahip.bu danışanlar bazen bakanlıklar bazen cıa bazen de zenginler ve iş adamları oluyor.

insanların sadece yüzüne bakarak ve doğru soruları sorarak onların doğru söyleyip söylemediğini çözmenin mümkün olduğunu görüyoruz bu heyecan dolu dizide.peki bu mikro ifadeler nedir?

mikro ifadeler yüzümüzde 40-500ms arasında görülen ifadelerdir.çok kısa bir sürede yüzümüzde belirip kaybolurlar.7 ana mikro ifademiz vardır.bunlar:mutluluk,üzüntü,tiksinme,öfke,küçümseme,korku ve şaşkınlık.bu ifadeler evrenseldir.yani ırk,din,dil,uyruk,zenginlik,fakirlik,cahillik,bilgelik gözetmeksizin her insanın aynı şekillerde vereceği tepkilerdir.bu ifadeleri yakalayabilmek için eğitim almak gerekiyor ki bu işin babası paul ekman 6 ay içerisinde bu ifadeleri yakalayabileceğimizi söylüyor.
anlık yüz mimikleriyle hissedilen duygu ve düşüncelerin tespit edilebildiği mikro ifadeler üzerine paul ekmanın yaptığı çalışmalardan esinlenerek yayınlanan polisiye tv dizisi. oldukça sürükleyici ve kesinlikle müthiş kurgulanmış, asla sıkmıyor. diziyi izledikten sonra paul ekmanın bu alanda yayınlanmış kitaplarını da okuma isteği oluşuyor. ancak tamamen bilimsel şekilde yazılmış kitapları alıp okumak yerine diziyi daha dikkatli izlerseniz mikro ifadeler konusunda daha çok bilgi sahibi olabilirsiniz.