milena'ya mektuplar

(bkz:franz kafka) tarafından yazılmış 395 sayfalık bu kitap edebiyat, anı-mektup-günlük türlerine sahiptir.orjinal adı letters to milena olan bu kitap (bkz:esen tezel) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789750711107 ısbn numarasına sahiptir.
"yanımda yürüyordun milena, düşünsene yanımda yürümüştün" yanında yürüme eylemini bile bu kadar güzel olduğunu düşündüren kitap.
kafka ölümünden sonra yakılmasını istediği mektuplarının en yakın arkadaşı tarafından aşk romanı tadına getirildiği halidir milenaya mektuplar.

"bir gün gerçekten ihtiyacım olduğunda ve senden gelmeni istediğimde hemen geleceğin umudu kalsın bende ama şimdi gelmesen daha iyi çünkü yine gitmek zorunda kalacaksın"
bir türlü bitiremediğim okurken içimi daraltan kitap
oysa kafkanın okuduğum diğer kitaplarını çok beğenmiştim
okurken ne zaman bitecek diye sayfa çevirdiğim fakat bir çok cümlenin altını çizmeden geçemediğim bir kitap. franz kafka'ya ait mektuplar olması bile kitabı alıp, okumaya başlamaya değer.
okurken duygularımın en üstlere ulaştığı bir kitaptı. bana muazzam duygular yaşattı. zerre sıkılmadım ki zaten kafka'nın kitapları, yazımı, verdiği mesajlar bir harika oluyor. bu bambaşkaydı. hissettiriyor.
(bkz:franz kafka) tarafından yazılmış olan 395 sayfalık bu kitabı (bkz:esen tezel) türkçe'ye çevirmiştir.
franz kafka, prag'da bir dost meclisinde tanıştığı gazeteci milena jesenská'dan öykülerini çekçe'ye çevirmesini ister. kafka ile milena'nın yollarını kesişmesine neden olan bu dilek, bir ilişkinin başlangıcı, milena'ya mektuplar başlığı altında toplanan bu yazışmalarsa kısıtlı bir iletişimin tek aracı olacaktır.
milena'ya mektuplar eşi benzeri olmayan bir kitap, mektuplara örülmüş bir aşk romanıdır. kafka'nın milena'ya nisan 1920 tarihli ilk mektubunda yağmurlu bir günden söz ederek deyiş yerindeyse bir roman tadında başlattığı bu yazışmalar, yazarın ölümünden kısa bir süre öncesine değin süregiderken, ümitsizliğin, çaresizliğin ve tıkanışın anlatımına dönüşür. çünkü kafka'nın da dediği üzere, "mektup yazmak, hayaletlerin önünde soyunmak demektir, ki onlar da aç kurtlar gibi bunu bekler zaten. yazıya dökülen öpücükler yerlerine ulaşmaz, hayaletler yolda içip bitirir onları."
yaklaşık 2 hafta önce başladım hala bitiremedim.ilk başlarda adapte olamadım mektupların karşılığını bilmediğimiz için sıkıcı gelmişti.şu an bağlantı kuruyorum bitecek inşallah :)
milena, başınızı ellerimin arasına alıp gözlerinize bakmak istiyorum;ta ki kendinizi karşınızdakinin gözlerinde görüp tanıyıncaya kadar.
  • /
  • 2