monk

evet canlar size bir dizi önerisiyle geldim.adrian monk'un her bölümde farklı olayları inanılmaz bir dikkat ve zeka ile çözdüğü, komedi ağırlıklı polisiye bir dizidir. toplam 8 sezon dan oluşmaktadır. her bölüm yaklaşık 45 dk toplam bölüm sayısı ise 125 dir. 2002-2009 yılları arasında yayınlanmıştır. türü komedi-suçtur.
konusu:dizi adrian monk isimli eski bir dedektif üzerine kurulu. karısı trudy'nin otoparkta park halinde bulunan bir aracın içinde, bir bombayla öldürülmesinin ardından "obsesif kompulsif
bozukluk" (saplantılı olma ve bunları engelleme zorunluluğu hissetme) sendromuna tutulan monk, buna karşın fotografik hafızası ve küçücük ipuçlarını bir araya getirebilme yeteneği nedeniyle san francisco polis departmanı'nda kendini "mesleki olarak"özleyen iş arkadaşları bulabilir.
ama bir sorun var. monk kolay bir insan değil, birçok fobisi ve takıntısı olan bir adam. el sıkışmaz, ellerini silmeden duramaz, mikrop korkusu vardır, simetri takıntısı vardır. eğer sıralı bir şekilde sokak lambaları varsa onları saymadan duramaz, onun için herşey düz hesap olmalıdır.birde onu, evden çıkarabilmek bile bir olaydır... bir hemşirenin yoğun çabasıyla dışarı çıkmayı becerdiğinde, departman için serbest dedektif ve danışman olarak çalışmaya başlar. bu sırada da karısının ölümünün ardındaki sır perdesini aralamayı
amaçlamaktadır. dostu, komiser stottlemeyer, monk'u çok takdir etmesine rağmen, garip yeni fobilerine dayanamamaktadır. örneğin en büyük fobisi dişçilerdir monk'un. dişçiye gitmek bir yana, iki dişçinin kendisini kaçırmasının ardından dişçilik mesleğine karşı da fobi geliştirmiştir.
işte konu bu şekilde ilerlerken ve biz de monk'un garip takıntılarıyla tanışırız. yerde gördüğü aynı renk fayanslara basarak ilerlemek zorundadır mesela adrian monk. mikroplardan ölesiye korkmaktadır. uçuç böceği korkusu, mızıkalardan iğrenmesi, süt içememek, simetri takıntısı, kapalı alanda kalma gibi korkular, saymadığımız  317 diğer fobisinin/takıntısının yanında hafif kalır. her bölümde farklı olayları inanılmaz bir dikkat ve zeka ile çözdüğü, komedi ağırlıklı polisiye bir dizidir.