mücellâ

(bkz:nazan bekiroğlu) tarafından yazılmış 344 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9786050820416 ısbn numarasına sahiptir.
ah mücellâ..
içime oturup oraya hikayesini kazıyan bilmem kaçıncı karakter oldun.
gözünün önünden geçip giden aşklar, hayatlar; izlediğin tüm hikayeler. yıllarca oturup durduğun ev. o vitrin, o koltuk.. çekmecelere sakladığın gençliğin.. mahalleye dağıttığın çeyizin. maharetli ellerin. hanım hanımcık duruşun, kapının önüne bile çıkmayışın. babasızlığın. abisizliğin. 40na varınca aldığın fakat yarısına bile gelemediğin parfümün..
1920 ile 1950 li yıllar arasında geçen bu hikaye ikibinli yıllara evrilip, kitaplarıyla yaşlanan kadınların hikayesine dönüşmüştür. çünkü ne demiş yazar:
"senin hayatının benim kâğıdıma düşen yazısı bu." aynı bu cümle gibi. çoğumuzun olan ya da kıl payı olamayan hikayesi mücellâ.
çok bizden, çok okunası.
nazan bekiroğlu kitabı.
hamarat, ahlaklı, iffetli bir genç kız olmak adına anne baskısı altında yetişen ve ömrü boyunca bahçedeki karayemiş dalından öteye geçmeden evde çeyiz işleyen mücellâ adlı roman kahramanın gözünden 1920’lerden 1970’lere kadar türkiye’de yaşanan toplumsal değişimleri, siyasi çalkantıları ve dönemsel ayrıntıları anlatır.