od

(bkz:iskender pala) tarafından yazılmış 359 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9786054322848 ısbn numarasına sahiptir.
gerçekten harika bir kitap okunmasını tavsiye ediyorum.
ben yürürüm yana yana
aşk boyadı beni kana
ne âkilem ne divane
gel gör beni aşk neyledi

gâh eserim yeller gibi
gâh tozarım yollar gibi
gâh akarım seller gibi
gel gör beni aşk neyledi..
-yunus emre-
od, iskender pala'nın 2011 yılında yayınlanan tarihi roman kitabıdır. kitap yunus emre'nin hayat hikâyesinden bir parça barındırmaktadır. aynı zamanda anadolu coğrafyası ve o dönemin siyaseti hakkında bilgiler barındırmaktadır
od bir yunus emre romanı. gök kubbemizin her zaman parlayan ve hep çok sevilen, şiirleri gönülden gönüle dolup dilden dile dolaşan yunus emre, bu kez od'un ana kahramanı. iskender pala'nın ilim ve kültür adamı olmasının yanında, yazar kişiliğinin imbiğinden geçirilerek aşkın tahtına bir kez daha oturtuluyor. 13. yüzyılın her bakımdan kavruk ve yanıp yıkılan ortamına yunus emre'nin gelişi tarihi atmosfer içerisinde hakiki anlamına kavuşturuluyor. yıkıntılar ve yangınlar içinden bir gönül ve bir insanlık anıtının inşa edilişi cümle cümle anlatıyor ve elbette kalbe dokuna dokuna yol alıyor. romanın her sayfasında yunus'un hamlıktan saflığa geçişi okunuyor.
"doğruluk mu daha büyük meziyettir, yoksa yiğitlik mi?" diye sorar, cevap ne olursa olsun, "bütün insanlar doğru olsaydı yiğitliğe lüzum kalmazdı!." derdi.
şebnem ferah'ın 2013 yılında çıkardığı albüm