posta kutusundaki mızıka

(bkz:a. ali ural) tarafından yazılmış 206 sayfalık bu kitap edebiyat, deneme-inceleme türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9799756841357 ısbn numarasına sahiptir.
ali ural kitabı. iyiki okudum. tam da çok sevdiğim dostuma kavuştuğum zaman okudum. zamanlamam birikmiş mektuplar niteliğindeydi. o kadar bizdiki. o kadar cevapsız mektuptuki. o kadar isabetliydiki. 2 güne sığdı. bitmesin istedim.
çünkü, "sevgili dost,
eğer yeryüzündeki bütün elleri bir masanın üstüne koysalar, elini bulabilirdim onların içinden."
cümlesi geçiyordu kitapta.
bu yeterince anlatıyor galiba her şeyi.
sevgili dost,
sen lazımsın bana ve önemlisin hadiselerden. çünkü büyük bir olaydır dostluk. çok büyük.
bu sabah kuş sesleriyle uyandım. ne güzel değil mi? hayır, güzel değil! açık penceremden ok gibi dalıp yastığıma saplanan karga sesleriydi.

kuş sesleri dediğimde aklına asla karganın gelmediğini biliyorum. bu, karganın da bir kuş türü olduğunu bilmeyişinden değil, karganın türünün en önemli özelliği olan güzel bir ötüşten mahrum oluşundan elbette. yüzümü yıkarken acaba diyordum; acaba türümüzün en önemli özelliklerini taşıyor muyuz? hareketlerimiz ve sözlerimiz nerelere saplanıyor? acaba 'insan' denince hatırlanıyor muyuz?
ali ural ile bu kitap hakkında konuşmuştum. posta kutusunda unuttuğu mektubun kefareti olarak 61 mektup yazmış bu kitaba yazarımız. her mektup bir haftada tamamlanmış ve hepsini ufak bir mutfak masasında yazmış. emeğine değecek bir kitap olmuş gerçekten. bayılarak okuyorsunuz.
bu bir kitap incelemesi olmayacak farkındayım;ama söylemeden geçemeyeceğim bir şey var. bu kitapla beraber daha çok inandığım bir şey var:bazen bazı kitaplar içimizde yaşadığımız durumlara ayna olmak için bizi buluyor sanki. nefes aldırıyor,usulca elimizi tutuyor karşıdan karşıya geçmek için... yol gösteriyor,unuttuklarını hatırla artık diyor. çok sevdiğim biri, kitap sahibini bulur biliyor musun demişti. öğrenmiş oldum. tüm sevdiğim kitaplar için yegane cümlemsin artık.
mektuplardan oluşan ve okuduğunuz her satırda altını çizmek istediğiniz cümlelerle karşılaşacağınız bir kitap.