reşat nuri güntekin

reşat nuri güntekin (25 kasım 1889;, istanbul - 7 aralık 1956; londra)
çalıkuşu kitabının yazarıdır
ortaokuldayken (bkz:tanrı misafiri) romanını dönem ödevi olarak özetlediğim yazar.
kitap okumakla ilgili söylediği şu sözler çok şey ifade etmekte olan yazar.
'' ‘niye kitap okumuyorlar?’ demek, ‘niye piyano çalmıyorlar?’ demek gibi bir şeydir. kafayı kitap okumaya alıştırmak, parmakları piyano çalmaya alıştırmaktan kolay bir şey değildir. ona göre yetişmek, ona göre hazırlanmak lazım gelirdi. okumak, bir kitaptan alınan elemanlarla, kendine manevi bir dünya yapmak, onun içinde tek başına yaşayabilmek demektir. bu, ta çocukluktan başlayan uzun alışkanlıklar ve egzersizler neticesidir. ''
reşat nuri güntekin (25 kasım 1889;, istanbul - 7 aralık 1956; londra), cumhuriyet dönemi edebiyatında önemli bir yeri olan çalıkuşu, yeşil geceve anadolu notları gibi önemli eserlere imza atmış romancı, öykücü ve oyun yazarıdır.
''saklamaya çalışma, nafile. sevda, çocuk gözlerinden uyku gibi akıyor.''
-çalıkuşu
kitaba: aşk, sevgi, merhamet, şefkat, acıma, ayrılık, ihanet, gurur, güzellik, yalnızlık, kıskançlık, gurbet gibi çokça tema hakim.
bütün bu duyguların bir bedende fazlaca yaşanması insanı nasıl bir bitmişlik ve tükenmişliğe iter?
ama o hoppa, yaramaz, küçük çalıkuşu her yaşta bu duygulara baş kaldırmasını biliyor. genellikle de hırçınlık başgöstererek bunu yapıyor.

"alıntı"
"niye kitap okumuyorlar?" demek "niye piyano çalmıyorlar?" demek gibi bir şeydir. kafayı kitap okumaya alıştırmak parmakları piyano çalmaya alıştırmaktan kolay değildir. ona göre yetişmek, ona göre hazırlanmak lazım gelirdi. okumak bir kitaptan alınan elemanlarla kendine manevi bir dünya yapmak, onun içinde tek başına yaşayabilmektir. bu, ta çocukluktan başlayan uzun alışkanlıklar ve egzersizler neticesidir.
şüphesiz türkçeyi en iyi kullanan yazarlarından birisidir. atatürk'ün de çok sevdiğini bildiğim çalıkuşu kitabını okuduğumda henüz liseye gidiyordum diğer eserleride birbirinden güzeldir hala okumayanlar için tavsiyedir