ruhi mücerret

(bkz:murat menteş) tarafından yazılmış 318 sayfalık bu kitap roman, edebiyat, macera-aksiyon türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9786055162054 ısbn numarasına sahiptir.
murat menteş'e ruhi mücerret ile başlama demişti arkadaşım.iyiki de onu dinledim ve dublörün dilemmasıyla başladım yoksa bu yazarı sevemeye bilirdim. bu kitap aslında yazarın son kitabı olarak gözüküyor ama ilk kitap vasatlığı var üzerinde. tamam biliyorum bazı ilk kitaplar süper olur ve yazar bir daha onun kadar iyisini yazamaz ama ruhi mücerret öyle değil. hani yazar ilk kitabını yazarken heyecanlanır şundan da bahsedeyim, şunuda unutmamak lazım der ve herşeyi yazar ya kitap karman çorman olur sonra düzenlemeye çalışır ama kitap bu karmaşıklıktan izler taşır işte kitap öyleydi benim için. karakterlerin hikayesi güzeldi. ama gereksiz uzatılmış gibi geldi bana. yazarın betimlemeleri çok hoş, bölüm başlarındaki aforizmalarda özenle seçilmiş ama gel gelelim ki beğenemedim. kitabın konusundan bahsedecek olursam. istiklal gazisi 100 yaşındaki ruhi mücerret en yakın arkadaşının vasiyetini yerine getirmek için yaşamaktadır. masum ciciyi bulmak ve icabına bakmak hayattaki tek amacıdır. bu yolda yeni arkadaşı olacak civan kazanovayla tanışır. civan kazanova ruhunu şeytana, beyninide masum ciciye satmıştır. civan kazanova beynine yerleştirilen çip sayesinde reklam sloganlarından başka birşey konuşamaz hale gelmiştir ama burdan aldığı parayla yeğenini kanserin pençesinden kurtarır. şimdi siz alıntılarla bırakıyorum.
"hayatın hazırlık aşaması ömür boyu sürer.tam yaşamaya başlayacağın sırada sahadan şutlanırsın."
"umut, gerçeklerle; umutsuzluk ise hayatla bağını gevşetiyor insanın. kaderime tebelleş, vicdanıma musallat olan hamakat, rezalet vaat ediyor."
"zirveyi mesken tutmak kimsenin harcı değildi. uçurumun dibini boylamadan önce manzaranın tadına varmaya bakıyorum."
"cennete ve cehenneme inanıyorum, çünkü ikisi de bu dünyada mevcut.”
“ilginç.”
“evet. bu nedenle, mezar taşıma *hayat devam ediyor’ yazdıracağım.”
“çok şakacısınız.”
“değilim, espritüelim. espri, hakikate yaklaşmanın; şaka ise gerçeklerden kaçmanın yoludur.”