ruhlar evi

ısbn 9755102160 numaralı can yayınları tarafından satışa sunulmuş ve ısabel allende tarafından kaleme alınmış bir kitaptır.
kitap için arka tanıtım yazısında neruda cenaze töreni, pinochet'in son saatleri gibi durumları anlattığı söylense de bu konulara neredeyse yok denecek az değinmiş ve kitap içinde bu isimler kullanılmıştır.
kitabın ilk 300-320 sayfasında şili'nin toplumsal yapısı aşk ve burjuva katmanları üzerinden irdelenmektedir. bir gencin aşık olması, azmi, hüznü, burjuvaya yükselerek kaybettiği duyguları başlayarak kendi ailesi ve devam eden kuşakları üzerinden toplumu ve insanı anlatmaktadır. hayatının son döneminde ise kaybettiği insani duygularına tekrar dönüşünü şili tarihinin en kanlı askeri darbesiyle birlikte yaşadıkları sonucu olduğunu gözlemliyoruz. dili büyülü gerçekçilik akımından izler taşısa da gabriel garcia marquez gibi etkili değildir. kitap bütünlük açısından konu bağlamında güzel olsa da, neruda'nın cenaze töreni ve devrik lider pinochet hakkında daha çok bilgi ve toplumun görüşlerinin de betimlemesinin yapılmasını beklemiş olduğumdan o konuda küçük bir hayal kırıklığı içinde kaldım. genel olarak kütüphanenizde olması gereken güzel bir eser.