şahsiyet

senaryosu, oyuncuları ve farklı tarzı ile bağımlılık yaratacak olan ay yapım imzalı 'şahsiyet', 17 martta başlayacak olan yeni puhu tv dizisi

şahsiyet ülkemiz de iyi orjinal dizi yapılabileceğine dair çok büyük bir umuttur. konu olarak, süre olarak ve çekim tekniği olarak harikulade bir dizi örneği. oyunculuklar muazzam. polisiye dram türünde bir dizi polisiye denince benim için akan sular durur. kolay kolay da polisiye beğenmem ama bu diziye bayıldım. jeneriği beni benden aldı sürekli dinliyorum bağımlısı oldum resmen. diziyi izlemeye hakan günday'ın senaryosunu yazdığını duyduğum da karar verdim. agah, nevra ve deva karakterleri çok iyi yazılmış. deva yı oynayan oyuncuya bayıldım. izlenesi dizi.
dün gece final bölümünü izlediğim, derin düşüncelere dalmama ve boğazımın düğüm düğüm olmasında sebep olan dizi. kesinlikle izlenmesi gerektiğini düşünüyorum. böyle bir senaryo ancak hakan günday'dan çıkardı herhalde. gerçekten muhteşem bir beyin... senaryo, yönetmen, oyuncular, çekim açıları, ışıklar, renkler, sosyal mesajlar, göndermeler... haluk bilginer'in oyunculuğu ayrıca efsane zaten.
ülkenin kanayan yaralarına ince ince değinilmesi muhteşem. velhasıl izleyiniz efendim.

 spoiler!
''sen zannediyor musun ki bir tek alzheimer olan sensin? herkes hasta, hepsi hasta. yarın bugün bir milli maç olur, herkes her şeyi unutur. bu millet neleri unuttu, seni mi unutmayacak, sen kimsin ki, alt tarafı bir katil, alt tarafı bir cinayet haberi."
sonunda değişik ve güzel konulu bir türk dizisi oyuncuların arasında (bkz:haluk bilginer) in olması zaten kalite katıyor diziye (bkz:agah beyoğlu) karakteri muhteşem kıyafetleride bir o kadar güzel yaşlanınca o tarzda giyinmek istiyorum :) finali içinizi resmen yakıyor yani konunun özü değinmek istenen konu türkiye gerçeği mutlaka izlemesi gereken ayrıca bir dizi çok güzel replikler vardır
 spoiler!
"sen zannediyor musun ki bir tek alzheimer olan sensin? herkes hasta, hepsi hasta. yarın bugün bir milli maç olur, herkes her şeyi unutur. bu millet neleri unuttu, seni mi unutmayacak, sen kimsin ki, alt tarafı bir katil, alt tarafı bir cinayet haberi."
”ne güzel olurdu, değil mi? yanlış bildiğimiz her şeyi unutsak, sadece doğrular kalsa.”
”bomba patlıyor elli kişi ölüyor panik olmuyorsunuz, teker teker ölünce mi panik oluyorsunuz?”
"vicdan denen şey bağırsak gibidir. sen uyurken de çalışır."
"sen hiç birini tek soru sormayacak kadar sevdin mi nesrin?"
65 yaşıma geldim. geçen doğum günümde yine bir dilek tuttum, çocuk gibi. yine imkansız bir dilek tabi. ne diledim biliyor musunuz? iyi bir insan olmayı.
sırf haluk bilginerin oyunculuğu için izlenmesi gereken dizi. puhu tv den bu aralar sağlam diziler çıkmaya başladı, önce fi şimdi şahsiyet. konusu da alışılmışın dışında, onur saylak imzalı. özellikle final bölümü ile beni nazarımda takdir kazanmıştır.
not: 8/10
yine bitmesine isyan ettiğimiz dizilerden. haluk bilginer e tek kelime yok. fakat (bkz:hümeyra) nın bulunduğu, özellikle de flamenko kısımları müthiş kurgu, müthiş ustalık. bu kadına hayran olmamak için tek bir sebep yok.
hayatımda şu ana kadar izlediğim ve bundan sonra izleyeceğim diziler arasındaki en iyi dizi.
dizilerin kitaplardan daha çok takip edildiğini gördüğüm için iyice sinir olduğum dizi.