sait faik abasıyanık

sakarya, osmanlı devleti doğumlu, türk öykü ve roman yazarı, şair. (bkz:semaver)
"bütün ümit yarın sabahta"
cepleri susam kokan,
balıkları öpen adam; 111. yaşın kutlu olsun.
“yalnızlık dünyayı doldurmuş. sevmek, bir insanı sevmekle başlar her şey. burada her şey bir insanı sevmekle bitiyor.”
nereden gelirse gelsin dağlardan, kuşlardan, denizden, insandan, ottan, böcekten, çiçekten. gelsin de nereden gelirse gelsin! bir hişt sesi gelmedi mi fena. geldikten sonra yaşasın çiçekler, böcekler, insanoğulları.
23 kasım 1906'da adapazarı'nda dünyaya geldi. istanbul'da 11 mayıs 1954'te 48 yaşında sirozdan yaşamını yitirdi. ilköğrenimini adapazarı rehber-i terakki mektebi'nde yaptı. iki yıl adapazarı idadisi'nde öğrenim gördü. kurtuluş savaşı'ndan sonra ailesi istanbul'a yerleşince istanbul sultanisi'ne girdi. onuncu sınıfta bir öğretmene yapılan şaka yüzünden sınıfı dağıtılınca bursa erkek lisesi'ne geçti, 1928'de buradan mezun oldu. istanbul üniversitesi edebiyat fakültesi'nde bir süre eğitim gördü. ekonomi öğrenimi için isviçre lozan'a gitti. kısa süre kaldı ve fransa'ya geçti. 3 yıl fransa'da grenoble'da yaşadı. eğitimini yarım bırakarak 1933'te istanbul'a döndü. kısa bir süre halıcıoğlu ermeni yetim mektebi'nde türkçe grup dersleri öğretmenliği yaptı. babasının desteğiyle girdiği ticarette de başarılı olamadı. daha sonra hiçbir işle uğraşmadı. geçimini babasından kalan mirasla sürdürdü. yaşamını şişli'de bulgar çarşısı'ndaki apartman ve burgaz ada'daki köşklerinde annesiyle geçirdi.
şiir yazmaya istanbul sultanisi'ndeki öğrencilik günlerinde başladı. öyküye bursa'daki öğrencilik zamanında geçti. ilk öyküsü "uçurtmalar" 9 aralık 1929'da milliyet gazetesinin sanat sayfasında yayınlandı. 1934-1940 arasında varlık, ağaç, servet-i fünun, uyanış, ses, yeni ses, yaprak, yenilik gibi dergilerde yayınlanan öykülerinle tanınmaya başladı. sait faik ilk ürünlerini ortaya koyarken, türk öykücülüğünde durum şöyleydi: bir yanda ömer seyfettin'in "milli hikayecilik" etkisi sürüyordu. refik halit karay'dan f. celalettin'e uzanan gülmece ağırlıklı "fıkra-öyküler yönelimi" vardı. sabri ertem ve sabahattin ali ile yerine oturan "gerçekçi yönelim" ve memduh şevket esendal'ın içten ve yalım anlatımı. sait faik bu ortamda ilk öyküleriyle gözlemci bir yazar olarak belirdi; ama kısa sürede öyküyü olaydan sıyırmaya yöneldi. bu yönelişinde onun gerçeği ya da durumu bir anlatıcıdan, kendi "ben"inden geçirme eğiliminin de büyük payı vardı. bu, öykülerinde doğal bir öznelleşme süreci hazırladı. o "ben" evrensel bir insanlık duygusunun odağı olduğu için, insanlığın tüm çelişkilerini, bunalımlarını öyküsünün temeline yerleştirdi. ona göre her şey insanı sevmekle başlar. ilk dönem ürünü öykü kitaplarında adapazarı ile istanbul'daki çocukluk ve ilk gençlik yıllarını anlattı.

sonraki yapıtları giderek bir şiirsellikle doldu. "lüzumsuz adam", "mahalle kahvesi", "havada bulut" gibi eserlerinde esnaf, işsizler gibi dertli insanlara, toplumun acı çeken kesimlerine yöneldi. "kumpanya" ile öykülerine giren karakterler arttı. gezgin tiyatro topluluğu, cambazhane çalışanları, emekli miralay, galata, samatya, yedikule'deki deri işçileri, meyhaneler, sabahçı kahveleri, çımacılar, garsonlar. "son kuşlar"da bir tür düş kırıklığı hissedilir. sait faik, toplumsal düzenin çirkinlikleri, sahtelikler, adaletsizlikler karşısında direnen insanın yalnızlığını keşfeder. sonraki kitaplarında bu karamsarlık artar. "alemdağda var bir yılan"la gerçeküstücülüğe yöneldi. hikayedeki konu ve olay akışını iyice ortadan kaldırdı. öykülemeyi ruhsal değişiklikler yoluyla yaptı. gerçeküstücü öğelerle kişinin yalnızlığı ve bunun yarattığı acıları irdeledi. öykü, roman ve şiirlerini yaşamın hakkını vermek için yazdı. sürekli kullandığı ana tema yaşama sevinci oldu. sıradan insanlar, işsizler, hamallar, balıkçılar, sokak kadınları, kimsesiz çocuklar, emekçiler ve küçük burjuvalar onun insanlarıdır. o bu insanlarda evrensel insanı yakaladı. aynı zamanda bir istanbul öykücüsüdür. doğa güzellikleri karşısında başı döner. toplumsal sorunlar onu bireysel planda bir hayıflanmaya sürükler. böyle anlarda karamsar bir tablo çizer. toplumsal çelişkiler karşısındaki tavrı öfke, yenilgi ve kaçış olur.

ölümünden sonra burgaz ada'daki evi müze haline getirildi. annesi "sait faik hikaye ödülü" oluşturdu. çağdaş edebiyata katkılarından dolayı amerika'daki uluslararası mark twain derneği'nin onur üyeliğine seçildi.
öykü deyince aklıma gelen ilk isim iken, belki de bu milyonlar için de böyleyken, (bkz:kumpanya) ile tanıştıktan sonra, kumpanya; karakter çözümlemesini en derin yaptığım oyun, sait faik; türk tiyatro eserleri deyince de aklıma gelen ilk isim oldu.
''... sonra oturup
hüngür hüngür ağlasam.
boş geçirdiğim,
bağırmadığım,
sustuğum günlere...''
"istemem eski rüyalardaki kadın resimlerini
tombul ve beyaz.
bana bir taze dişin, yazın kumsalda kızarmış
tüylü altın bacağın yeter.
ve tren yollarında tüten öğlelerin
kışın şarap içtiğimiz kahvelerdeki
boyalı kadınlar rüyası... bitsin...."