savaş sanatı

(bkz:sun tzu) tarafından yazılmış 80 sayfalık bu kitap dünya klasikleri, felsefe-düşünce türlerine sahiptir.orjinal adı bing fa olan bu kitap (bkz:giray fidan, pulat otkan) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9786053322696 ısbn numarasına sahiptir.
"makbul olan tam bir bölüktür, darbe yemiş olan değil. bu nedenle yüz savaşta yüz zafer kazanmak en mükemmeli değildir. en iyisi savaşmadan baş eğdirmektir."
savaş sanatı insanlık tarihinin en eski ve en çok araştırılan ve tartışılan strateji eseridir. bütün dünyada sadece askerlik alanında değil, iş idaresi ve kişisel gelişim gibi pek çok alanda bir strateji klasiği olarak kabul görmüştür.
"eserin geçmişi çin'in savaşan beylikler dönemine (m.ö. 403 - m.ö. 221) kadar uzanmaktadır." diyor eser hakkında kısmında. savaş ustası komutan sun tzu'nun tavsiyelerinden oluşan kitabımız tam bir öğreti kitabı. akıllı bir komutanın zaferi savaşmadan elde eden komutan olduğunu savunuyor. bize tüm savaş taktiklerini anlatıyor. hesaplama, düşmanı ve en önemlisi önce kendini tanıma, taktiksel saldırılar, gücü kullanma, olasılıklar, araziye göre savunma veya saldırı ve daha birçok faktörden bahsediyor. her ne kadar savaş taktiklerinden bahsedilse de günlük yaşamından bir şeyler buluyor insan kitapta. mükemmel çıkarımlar var. herkesin bu mükemmel kitabı okuması gereken bir kitap
sun zi der ki: ''talimatlar açık değilse, emirler anlaşılmıyorsa, bu komutanın suçudur; fakat talimat ve emirler açık ve net olduğu halde kurala uyulmuyorsa, bu takım komutanının suçudur. öyleyse sağ ve sol takım komutanlarının kellelerini istiyorum.''
içeriğinde ise günümüz içinde örnek alınarak uygulanabilecek alınabilecek bir çok madde bulunmaktadır. düşmanı tanı, zayıf yönlerini belirle, en uygun zamanı ve yeri belirle diyerek günümüz hayatında ayakta ve güçlü kalmanın yönlerine atıf yapmaktadır.
zira insan,tabiatı gereği zora düşmedikçe yeteneklerini hakkıyla ortaya koyamaz.