sense8

wachowski kardeşler'in 10 bölüm olarak planan dizisi, dünyanın 8 farklı yerinde yaşayan ve gizemli bir şekilde birbirleriyle bağlantıları olan 8 ayrı kişiyi merkezine alacak. birleşik krallık, seoul, mumbai, nairobi, berlin, mexico city, san francisco ve chicago’yu mesken tutacak sense8; her bölümde buralarda yaşayan bir karakteri yakından tanıtacak. bu 8 kişiden bazıları bir araya gelmeye çabalarken, bazıları ise birbirini öldürmeye dizi
hakkinda hicbir yorum okumadan, henuz baslayip ilk iki bolumunu izledigim, ne tur oldugunu henuz anlayamadigim, izlerken azicik gerildigim isleyis acisindan digerlerinden ayrilan dizi. fakat 8 farkli ulke ve insanin birbirinden bunca uzak kulturden secilmesi gayet guzel. ticari amac icin degilse tabi.
dizimiz sense8. bilimkurgu türünde olan bu dizi benim favoriler listemde yerini aldı. yaratıcılığını wachovski kardeşler yapıyor. dizi 2 sezondan oluşuyor. her bölüm 60 dk. sense8, 8 farklı coğrafyada birbirinden farklı 8 kişinin akıl almaz bir şekilde birbirlerini hissetmesiyle başlayacak ve aynı zihinleri, bilgileri, yetenekleri paylaşmalarıyla ilginç bir hal alacak. bu 8 kişi tek bir ruh haline bürünerek birbirlerinin yeteneklerini paylaşabildiklerini fark ettiklerinde kimileri bir araya gelmeye çalışırken kimileri ise birbirini öldürmeye çalışacaktır. olaylar riley ve will’in zihinlerinde canlanan yerde buluşmalarıyla başlayacak ve herkesin bu gizemi çözmeye çalışması ile devam edecektir. karakterlere gelecek olursak:
*sun bak- seoul:kore’de erkek kardeşiyle birlikte yönettikleri şirkette müdür olarak çalışan bir iş kadını ve iyi bir dövüşçüdür.
*kala dandekar-mumbai:ailesi istediği için sevmediği bir adam olan rajan rasal ile evlenmek durumunda kalan hintli dindar bir kız. aynı zamanda eczacıdır.
*capheus van damme- nairobi:
afrikalı bir otobüs şoförüdür.
*lito rodriguez-mexico city:meksikalı bir dizi yıldızıdır. hernando adında bir erkek arkadaşı vardır.
*nomi marks-san francisco:amanta adında bir kız arkadaşı olan transseksüel amerikalı bir blogger. *riley blue-londra:londra’da gece kulübünde dj olarak çalışan irlandalı bir kız. en büyük problemi ise bir zamanlar uyuşturucu ticaretinde etkin bir rol oynamasıdır. kendisini annesinin, eşinin ve kızının ölümü için sıkça suçlamaktadır.
*will gorski-chicago:amerikalı bir polistir. ekibin kurtarıcı karakteri olan gorski, elinden geldiğince arkadaşlarını kötü olaylardan korumaya çalışmaktadır.
*wolfgang bogdanov-berlin:yakın arkadaşıyla birlikte yaşayan ve organize suçlar peşinde olan alman bir hırsız. ben lito karakterine bayıldım. çok komik bir karakter. sun karakteri ise çok cool bir karakter. kala tam ben panik, naif bir karakter. kendime nomi nin zekasından sipariş etmek istiyorum. o final. kafamızda deli sorular kala kaldık. neyse ki 2 saatlik bir final çekilecek.
birçok kişinin ön yargısından dolayı başlamadığı diz. keşke herkes başlasa
herkes izlese biraz farkındalık kazandırabilecek bir dizi. başladığımdan beri düşündüğüm ve önemli olarak gördüğüm 'kan bağın olması gerekmiyor birine bağlı olman için.' düşüncesi.
ıntrosu için bile izlenesi dizi. arkadaş tavsiyesi ile başladığım, farklı ülkelerden çeşitlilik barındıran fantastik dizi. özellikle riley ve izlanda beni benden almıştı. daha fazla spoiler vermeden notumu vereyim:
not: 7.5/10