siddhartha

(bkz:hermann hesse) tarafından yazılmış 148 sayfalık bu kitap roman, dünya klasikleri, edebiyat türlerine sahiptir.orjinal adı siddartha olan bu kitap (bkz:kâmuran şipal) tarafından çevrilmiştir.ayrıca kitap 9789750719394 ısbn numarasına sahiptir.
hermann hesse'nin, siddhartha gautama'nı hayatını konu aldığı, budizm felsefesinin içrek yönlerini işleyen, yazarın en ünlü eserleridir. berlin’deki s. fischer verlag isimli yayınevi tarafından 1922 yılında ilk defa yayımlanmıştır
1946 yılında nobel edebiyat ödülü alan bu kitabın yazarı hermann hesse’dir.yazar, siddartha’nın bilgelik uğruna hayatını nasıl geçirdiğini, nelere katlandığını fevkalade bir akıcılıkla anlatırken kendimi ırmağın yüzeyinde hareketsiz yatmış gibi ama capcanlı hissettim.o ırmak siddharta’ydı.kulaklarım suya tamamen gömülmüş halde can kulağıyla dinledim.kitabın sonlarına doğru uzun zaman sonra karşılaştığı arkadaşına ettiği bilgelik dolu sözler benim tekrar tekrar okuduğum ve sıcağı sıcağına beni bu zamana kadar pek yapmadığım felsefeye,üzerine düşünmeye iten bir kıvılcımdı adeta.

kendine, hayalini kurduğun gelecek “sen”e vereceğin değeri şimdi ver.çünkü sen gelecekte olabileceğini hayal ettiğin “sen”sin zaten şu anda.