sigmund freud

příbor, moravya - çek cumhuriyeti doğumlu, psikanalist. (bkz:totem ve tabu)
herkes doğru insanı bulmak ister, yanılmamak için...
oysa kimse uğraşmaz, doğru insan olmak için.
1856-1939 yılları arasında yaşadı. avusturyalıdır, psikanaliz ekolünün kurucusudur. kitle psikolojisi kitabında der ki "kitlenin önderi hala ilk insan topluluğundaki korkulan ilk-babadır, kitle hala sınırsız bir güç tarafından egemenlik altında tutulma eğilimindedir, otoriteye hayli düşkünlüğü vardır, le bon'un deyişiyle itaate susamış durumda yaşar."
say yayıncılık kitle psikolojisi ve ego analizi başlıklı kitabı, kitle psikolojisi olarak basmıştır.
yeni öğrendiğim bir bilgiyi aktarayım 1923'te üstçene ve damak kanseri teşhisi konulmuş kendisine ve 33 kez ameliyat geçirmiş. yaşamını kanserden yitirmiş.
kim ne derse desin psikolojinin babasıdır.
mutluluk pantolona işemek gibidir, ıslaklığı herkes görür ama sıcaklığı yalnız sen hissedersin.
sigmund freud, psikanaliz kurucusu olan avusturyalı nörolog. kişiliğin 5 farklı dönemden geçerek geliştiğini öne süren psikanalitik kuramın kurucusudur.
freudyen rüya yorumlarının ana kahramanı. tüm rüyaları cinselliğe yormasıyla insana yahu bende mi bi sorun var dedirten adam.
kuşkusuz psikoloji ile ilgilenen çoğu insanın merakınız ana kaynağı. geliştirdiği psikanaliz kuramı ile de farklı bir bakış açısı ortaya koyduğu aşikar. rüya analizleri ve insanı cinsel yönden ele alması onu çağdaşlarindan farklı kılmıştır. bunda çocukluğunda ailevi ilişkilerinin de etkisi vardır. kendisi pipo bağımlısıdir. hatta sırf bu yüzden kendisine "oral dönemde bir fiksasyonunuz mu var?" şeklinde soru yöneltildiginde bunu reddetmiştir. kaderin cilvesi efenim.