sinekli bakkal

(bkz:halide edib adıvar) tarafından yazılmış 480 sayfalık bu kitap roman, edebiyat türlerine sahiptir.ayrıca kitap 9789750721663 ısbn numarasına sahiptir.
sinekli bakkal'ın güzel kararlı ve çetin kızı rabia, babası namıdeğer kız tevfik. lakabının hakkını verir. çok güzel taklit yapar kılık değiştirir, bir de hacivat karagöz oynatır tüm günün yorgunluğunu alır üzerinizden. ama gel gör ki devir kötü, sürerler bizim tevfik'i. güzelim rabia bakkalı adam eder, hatta babasından daha çok kazanır olur. rabia'nın bir de dedesi vardır sormayın, dindar, dünyevi şeyleri bırakmış, kafayı takmış cennete cehenneme. ama bizim hafız rabia'nın o güzel sesiyle kazandığı tüm parayı da almaktan geri kalmaz. rabia'yı torunluktan reddeder babasına benzediği için. rabia babasının acısını hiç belli etmez kendisine bile sadece özler. mahallenin babayiğitleri almak ister rabia'yı da, rabia temiz bir sopa çeker, mahallenin kız abisi olur. hristiyanlıktan dönme, dinsiz bir piyaniste vurulur. ama yola getirir onu, müslüman olur alır rabia'yı kendine. 1908 ihtilaliyle tevfik evine döner. bu hikayede anlatmadığım bir kişi var rabia'nın maymun amcası, cüce diye ona öyle seslenir. bizim muzip cüce de çoğu zaman maymun taklidi yapar da sevdirir kendini. rabia'nın koruyucusu ve bakkalda yardımcısıdır. galiba onun yerine koyuyorum kendimi. çünkü bu romanın içine girmedim sadece izledim olanı biteni. olmasaydım da kimse "böyle bir karakter lazımdı" bu romana demez.
edebiyatımızda ilk töre romani
lisede edebiyat dersi icin ismini ezverledigimiz ilklerden biri
yazarın kalemine de aşık oldum, cümlelerine de aşık oldum, üslubuna ve tecrübesine de aşık oldum. bu denli mükemmel yazabilmek, bir sokağı, insanlarını, yaşanan olayları, dönen entrikaları bu şekilde aksettirebilmek anca bir ustanın işi olsa gerek.
halide edip adıvarın yazdığı kitap
bana pek sıkıcı gelen malum kitaptır